Antidepressent-like effects of modulating light: Dark cycle on female wistar rats in the forced swim test
Aydınlık: Karanlık döngüsünü modüle etmenin dişi wistar sıçanlarda yüzme testindeki antidepresan etkileri
- Tez No: 124983
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma kapsamındaki iki deneyde 24 saatlik aydmlık-karanlık döngüsünü aydınlık-aydmlık veya karanlık-karanlık yönünde değiştirmenin antidepresan etkinliği incelenmiştir. Birinci deneyde aydmlık-karanlık döngüsünün karanlık fazında bir gecelik verilen 12 saatlik ışık pulsünün dişi Wistar sıçanların 24 saat aralıkla uygulanan iki yüzme testindeki (FST) performansı üzerine etkinliği ve bu etkinliğin zamansal sınırları araştırılmıştır. Bu deneyde 3 adet deney grubu, bu deney gruplarının herbirinin kendi kontrol grubu ve bir adet de herhangi bir manipulasyona maruz kalmamış olan temel kontrol grubu olmak üzere 7 gruba random olarak dağıtılmış olan 56 adet dişi Wistar sıçan kullamlmıştrr. Deneysel manipulasyonun sona ermesinden, bağlı bulundukları gruba göre, 24, 96 ya da 168 saat sonra yüzme testine tabi tutulmuşlardır. İstatistik analizler ışığın koruyucu antidepresan etkinliğinin ışık pulsünün sona ermesinden 168 saat sonra bile etkili olduğunu göstermiştir. İkinci deneyde aydnlıkrkaranlık döngüsünü karanlık:karanlık döngüsüne çevirmenin antidepresan etkinliği araştırılmıştır. Bir tane deney ve bir tane de kontrol grubuna random esasına göre dağıtılmış olarak 16 adet dişi Wistar sıçan kullanılmıştır. İstatistik analizler deney grubunun kontrol grubuna oranla ikinci yüzme testinde yüzme testinde anlamlı düzeyde daha az hareketsiz olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Two experiments aimed to determine the antidepressant-like efficiency of modulating LightDark cycle in either Light:Light or Light:Dark direction for one session. In the first experiment, temporal extent of the antidepressant-like protective effects of light exposure during the dark phase of the Light:Dark cycle for one session on the behavioural performance in female Wistar rats was determined. Fifty-six female Wistar rats were randomly allocated either to one of 3 experimental or 4 control groups, which underwent two Forced Swimming Test (FST's) sessions, separated by 24 hours, after either 24, 96 or 168 hours following the offset of light exposure. Animals in the fourth control group, called as the no treatment group, were kept in vivarium and underwent only the FST trials without any manipulation. Antidepressant-like protective effects of light were observed to extend to 168 hours. In the second experiment, antidepressant-like efficiency of converting Light:Dark cycle into Dark:Dark cycle in FST was measured. Sixteen female Wistar rats were randomly allocated to the either experimental or control group. Subjects underwent FST 1 24 hours later following the offset of the Dark:Dark condition followed by FST 2 24 hours later. Experimental group was less immobile in FST when compared to the control group, which indicated an antidepressant-like efficiency for DarkrDark treatment.