Özel finans kurumlarının finansal analizi ve performans değerlemesi
The financial analysis and performance evaluation of special finance houses
- Tez No: 124989
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
II ÖZET Özel fınans kurumlan dünya ekonomi literatüründe son 50 yıldır tartışılan bir fmans sistemidir. Ülkemizin gündemine ise 1 970'li yıllarda girmiş ve 1 983 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmasına izin verilmiştir. Türkiye'nin gündemine gelişindeki esas espirilerinden biri, dövizin kıt olduğu bir dönemde yabancı sermayenin yurda getirilmesidir. Özel fınans kurumları son 20 yıldır Türkiye'de faaliyet göstermekte olup, esnek yapıları, değişik finansman yöntemleriyle banka sistemini daha verimli çalışmaya zorlayan unsurlardan biri haline gelmiştir. Özel fînans kurumları farklı fon toplama yöntemleri ve ticarete dayalı finansman biçimleri ile banka sistemine göre cari faiz oranlarını aşağıya çekici bir fonksiyon yüklenmektedir. Bu ise ekonomide yatırımların hacminin artmasına yol açarak, üretilen mal ve hizmetlerin değerini, yani milli geliri büyütmektedir. Bu çalışma, özel fınans kurumlarının son 20 yılda gösterdikleri performansa bağlı olarak gelmiş oldukları ülke ekonomisine katkılarını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Special Finance Houses system has been a discussing system in World Economy Literature for 50 years. This system has enter upon Turkey's agenda in 70's, and in 1983, by Council of Ministers' decision, this system was validated. The aim that this system was to bring foreign capital into the country. Special Finance Houses has been acting irt Turkey approximately 20 years With the help of their elastic structures and different financial methods they have been forced the banking system to work more efficient. Since Special Finance Houses have a different kind of collekting fund method and their financial systems depending on trade, they are making current interest rates lowered. So that the investment volumes increases, the values of produced asets and services rises and national income is improved. This study was prepared to exhibit how Special Finance Houses contributes an extraordinanary value to Contry's economy dependent on their performance presedent in the last 20 years. TC. YfiKSEKÖ?RITlM KURU"/'