Türkiye'de kayıtdışı istihdam ve ücretlilerin mali sorumluluklarıyla ilişkisi
The Relations between fiscal obligations of the wage earners with informal employment in Turkey
  1. Tez No: 124990
  2. Yazar: MURAT KİP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Türkiye'de ücretliler üzerindeki mali yükümlülüklerin kayıtdışı istihdamla ilişkisi çalışmamızın amacım oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünü, kayıtdışı istihdamın tanımı, kayıtdışı ekonomiyle ilişkisi ortaya konmuştur. Ardından, kayıtdışı istihdamın özellikleri, nedenleri ve ölçüm yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de kayıtdışı istihdamın ortaya çıkmasına neden olan faktörler ve kayıtdışı istihdamın boyutları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, ücretlilerin mali yükümlülükleri tanımlanmış ardından kayıtdışı istihdamla ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın sonunda ise Türkiye'de kayıtdışı istihdamın kayıt altına alınabilmesi için yapılması gereken öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACKT The aim of the study is to demonstrate the relations between fiscal obligations of the wage earners with informal employment in Turkey. In the first section, I have explained definition of informal employment and its relation with informal economy. I have also treated the characteristics, causes and measurement methods of informal employment. In the section two, it has been revealed the factors that led to informal employment and the dimension of it in Turkey In the section three, I have attempted to explain the fiscal obligations of the wage earners and its relation with informal employment in Turkey. I have also made some recomments at avoidign informal employment in Turkey