Sivil toplum kuruluşları tartışmaları-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği örneği
Discussions of non governmental organizations-the model of the Association in Support of Contemporary Living
  1. Tez No: 124997
  2. Yazar: GAZANFER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Toplumların ve özellikle devletlerin modern, demokratik bir işleyiş düzenine kavuşması, sivil toplum alanındaki örgütlenmelerin yaygınlığı, etkinliği ve işlevselliğiyle yakından ilgilidir. Toplumdaki bireylerin istemlerini örgütlü bir baskı şeklinde devlete ileten sivil toplum kuruluşları, hem devletin karar ye eylemlerinin denetlenmesi, hem de sorumluluk ve katılımcılık bilincinin artmasını sağlarlar. Sosyal, ekonomik ve siyasal dinamiklerin bütünleşmesinde ve birey-devlet ilişkisinin gerçekçi ve işlevsel bir düzeye ulaştırılmasında önemli rolleri olan sivil toplum kuruluşları, modernleşmiş veya modernleşme yolunda ilerleyen toplumların vazgeçilmez yönlerinden birisidir. Modernleşme yolunda olan Türkiye'de sivil toplum kuruluşları yeterince gelişmemişlerdir. Bunda modernleşme çabalarına sekteler vuran farklı anlayışların büyük etkisi vardır. Türkiye'de özellikle 1980'lerin sonlarından itibaren sivil toplum kuruluşlarının öne çıktığını ve sivil toplum tartışmalarına entelektüel ilginin arttığı söylenebilir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 1980 sonrası Türkiye'de yaygınlaşan sivil toplum kuruluşları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye'nin Atatürk Devrimleri ışığında modernleşmesine katkısı olan sivil toplum kuruluşlarının başında gelir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, toplumdaki pek çok sorunun kaynağında bireylerin nitelikli eğitim alamamaları gerçeğini görür. Dernek, toplumumuzun modernleşmesine katkısı olacak çağdaş eğitime dönük öncü çalışmalar yapmaktadır. Planlı, dengeli ve sürdürülebilen bir kalkınma için toplumsal aktörlerin işbirliğinin zorunluluğunu esas alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, çalışmalarının bir kısmını devlet, yerel yönetimler ve diğer kuruluşlarla birlikte yürütmektedir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,gerçekleştirdiği projelerle ciddi bir örgütsel ve kamuoyu desteğine kavuşmuştur. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, - modernleşmenin sıkıntılarını yaşayan Türkiye'nin sorunlarının aşılmasında, sivil toplum kuruluşlarının üstlenebileceği rollerle ilgili önemli ip uçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
For societies and espescially for states to reach an effective, widesprezd and democratic modern society, Non Governmental Organizations (NGO) are generally needed. NGO help to control government's politicial activities and decisions and in this way, contribute to increasing the consciousness of the people's responsibility and force them take part in social activities. They have important roles in the process of integration of social, economic and political development and in contributing to the relationship between the individual and the government. In the modernization process, it can be said that NGOs in Turkey have not been fully developed. The reasons for this were various. However, following the end of the 1980s, the discussions on NGOs have been intensified,a great deal. In this context, an NGO called“Association in Support of Contemporary Living”played an important role in contributing to the modernization of Turkey in the light of Kemalist Revolutions. This organization claims that many problems in social life have resulted from lack of educated individuals. Therefore its main efforts are focused on the development of contemporary educational system which supports the process of modernization. To create a planned, balanced and sustainable development this organization works with the government, local governments and other organisations. The Association in Support of Contemporary Living has gained important public support as a result of its projects. This organisation gives us important clues in understanding the problems in the process of Turkish modernization and the roles of NGOs.