Türkiye'de sivil toplum sorunsalı ve eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının değerlendirilmesi: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı,Türk-Eğitim-Sen örneği
The civil society problems in Turkey and the evaluation of the non- governmental organizations that study on the field of education: The Association in Support of Contemporary Living, The Educational Volunteers Foundation of Turkey, The Turkish Education Trade Union sample
- Tez No: 234240
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Sivil toplum, Batı Avrupa'nın siyasal ve toplumsal özellikleri bağlamında ortaya çıkan,çok geniş bir tarihi ve felsefi birikime sahip bir kavramdır. Kavram, tarihsel süreçte çeşitlideğişimler geçirerek oluşum coğrafyasından tüm dünyaya yayılarak tartışılan ve önemsenen birözellik kazanmıştır.Sivil toplum kavramı genel anlamıyla, aile, devlet, piyasa ve siyasi alan dışında hak vesorumluluk sahibi yurttaşların gönüllü olarak yarattığı, sorunlarını çözmek ve çıkarlarınıkorumak amacıyla kamusal alan ile özel alan arasında ya da bu alanların kesişimindeoluşturdukları bir alandır. Çoğulcu, özerk, katılımcı ve özünde toplumsal sorunların çözümünedönük sivil etkinlikleri, ilişkileri, çıkarları içeren bu alan çeşitli yapılanmalar aracılığıyla butaleplerini yaşama geçirmektedir. Bu özellikleri ile sivil toplumun Türkiye'de varlığı ya dayokluğu genel bir tartışma konusudur. Türkiye'de etkin bir sivil toplum geleneğinin bulunmadığı,güçlü ve merkeziyetçî devlet geleneğinin örgütlenme kültürünü-pratiğini engellediği ve böylecesivil toplum için gerekli olan özerk bireysellik ve vatandaşlığın oluşmadığı gibi noktalardagörüşler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle Cumhuriyet öncesi dönemde bazıyapılanmaların sivil toplumcu özelliklere sahip olduğu ve köklü bir sivil toplum geleneğininolduğuna dair görüşler de bulunmaktadır. Bu tartışmalar ışığında Türkiye'de sivil toplumunözellikle 1980'li yılların ortasından itibaren yapısal bazı değişikliklerin etkisiyle kıpırdanmayabaşladığı, 1990'lı yıllarda ise canlanma sürecine girdiği, 2000'li yıllarda ise sivil toplumkuruluşlarının yıldızının yükseldiği, seslerinin duyulduğu ve etkinliklerinin arttığı kabuledilmektedirSivil toplum, bu canlanma sürecinde toplumsal gelişimin, toplumsal barışın,demokratikleşmenin ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın önemli bir aktörü olarak kabuledilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda çok çeşitli alanlarda sivil toplum kuruluşları oluşturulmuştur. Buörgütlü kuruluşlar çeşitli proje, kampanya ve diğer etkinlikler ile toplumsal yaşamda etkiliolmuşlardır. Bu alanlardan biri de ?eğitim?dir. Türkiye'de eğitim toplum tarafından desteklenen veönemsenen bir özellik taşımaktadır.Bu önemseyiş eğitim alanındaki sivil toplum kuruluşlarına da yansımaktadır. Tarihsel birgeleneğe sahip olan bu yapılanmalar eğitim alanındaki problemlerin çözümünde devletuygulamalarının yanı sıra sivil katkılar üretmektedirler. Bu bağlamda Türkiye'de eğitim alanındabinlerce STK bulunmaktadır. Bu sivil toplum kuruluşlarının etkili ve verimli olup olmadıkları,amaç, yapı, politika, işleyiş süreçleri ve sorunları bu araştırmanın konuları kapsamındadır.Sayıları çok fazla olan bu sivil toplum kuruluşlarının nicel artışı ile nitelikleri arasında bir pozitifilişki kurulması ile bu yapılanmaların sivil toplumun gerçek temsilcileri olma bilinci ile ilkeli vetoplumsal fayda bağlamında politikalar geliştiren yapılanmalar olmaları teşvik edilmelidir.Bu araştırmada sivil toplum kavramı tarihi ve felsefi gelişim süreci ile analiz edilerek,Türkiye'de sivil toplumun kendine özgü ürettiği sorunsalın incelenmesi amaçlanmıştır. Buinceleme süreci, Türk sivil toplum anlayışının beslendiği tarihi gelenekten başlatılarak dönemdönem yapılmıştır. Bu dönemsel analizler konu ile ilgili fragmanlar ile desteklenmiştir.Bu araştırmada ayrıca Türkiye'de sivil toplum sorunsalının önemli bir boyutu olan SivilToplum Kuruluşlarının (STK) yapı, amaç, politika ve işleyişlerinin eğitim alanı özelindedeğerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla dernek, vakıf ve sendika gibi farklı örgütlenmetürlerinden oluşan ve 565 kişiden oluşan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubuTürkiye çapında örgütlenmiş, geniş bir katılımcı potansiyeline sahip ve çok sayıda proje üretebilenSTK'lar arasında seçilmiştir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Türkiye EğitimGönülleri Vakfı (TEGV) ve Türkiye Eğitim ve Öğretim Bilim Kültür Hizmet Kolu KamuÇalışanları Sendikası (Türk-Eğitim-Sen) araştırmanın çalışma grubunda bulunan STK'lardır.Çalışma grubuna; STK'lar ile ilgili kavramsal düşünceleri, Türkiye'deki STK pratiği veeğitim alanındaki faaliyet gösteren STK'lar ile ilgili düşüncelerine ilişkin üç ana bölümdeönermeler sorulmuştur. Bu önermelere verilen yanıtlar değerlendirilmiştir. Ayrıca üye olunanSTK değişkenine göre değerlendirmeler yapılmıştır.STK profil analizi bölümünde ise katılımcılara üyesi oldukları STK'ların bazı özelliklerisorulmuştur. Bu sorular; üyesi oldukları STK'lardaki yönetim anlayışı, STK'nın devlet ile olanilişki düzeyi, proje performansı, katılımcılık, karar alma biçimleri, demokratik işleyiş, üyelerineğitim düzeyleri, üyelerin yaş dağılımı, STK'daki cinsiyet ağırlığı, üyelerin gelir düzeyleri veüyelerin coğrafi kökenleri şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Civil society is a concept which emerged in the context of the political and social featuresof Western Europe and which has a very wide historical and philosophical background. Theconcept has undergone various changes in the historical process and it has spread to the wholeworld from the place where it was formed and it has acquired such a feature that is discussedand deemed important.The concept of civil society in its general sense means an area which the citizens whohave rights and responsibilities voluntarily create outside the areas of family, state, market andthe political sphere, and between the public and private spheres or at the intersection of the two,in order to solve their problems and protect their interests. This area, which includes civilactivities, relationships and interests that are multilateralist, autonomous and geared towardsthe solution of social problems, realizes its demands through different structures. Whether acivil society that has these features exists in Turkey or not is a matter for debate. There areviews that point out that there is no effective tradition of civil society in Turkey, that the strongand centralist state tradition hinders the culture and practice of organizing and thus theautonomous individualism and citizenship required for civil society has not been emerged. Onthe other hand there are other views that state that some structures especially in the periodbefore the Republic had features close to the concept of civil society and that there is a deeprootedtradition of civil society. In the light of these debates, it is accepted that civil society inTurkey started to become active in the middle of 1980s with the effect of some structuralchanges, that it entered a process of flourishing in the 1990s and that the star of civil societyorganizations has risen in the 2000s, that their voices have been heard and their activities haveincreased.It has started to be accepted that civil society is an important actor in socialdevelopment, social peace, democratization and sustainable economic development in thisprocess of flourishing. In this context, civil society organizations have been formed in manydifferent areas. These organizations have been effective in social life through various projects,campaigns and other activities. One of these areas is 'education'.Education in Turkey is supported and deemed important by the society. Attribution ofthis importance is also reflected in the civil society organizations that are in the area ofeducation. These structures, which have a historical tradition, produce civil contributions in theClick here to buyABBYY PDF Transformer 2.0www.ABBYY.comClick here to buyABBYY PDF Transformer 2.0www.ABBYY.comsolution of the problems in the field of education in addition to the state practices. In thiscontext, there are thousands of civil society organizations in the field of education in Turkey.The subject of this research includes whether these civil society organizations are effective andefficient, their goals, structures, policies, operation processes and problems. Establishing apositive relationship between the rise in the quantity of these civil society organizations, whichare huge in number, and their quality, and the consciousness on the part of these structures withregard to being the real representatives of the civil society and their being structures thatdevelop policies in the context of social benefit should be encouraged.This research aims at analyzing the concept of civil society together with its history, andthe process of philosophical development, and examining the problem which the civil society inTurkey has uniquely produced. This process of examining has been conducted in periodsstarting with the historical tradition from which the Turkish understanding of civil societyutilizes. These periodical analyses have been supported by the fragments that are related to thesubject.Another purpose of this research was to evaluate the structures, goals, policies andoperation of the civil society organizations, which is a significant dimension of the problem ofcivil society in Turkey, in the area of education specifically. For his purpose, a working group,which is composed of organization types such as associations, foundations and trade unions, andwhich is comprised of 565 people has been established. The working group members wereselected from among those civil society organizations that are organized at the national level,that have a large potential of participants and that can produce many projects. The civil societyorganizations that are in the working group are Association for Supporting the Modern Life(ÇYDD), Turkish Education Volunteers Foundation (TEGV) and Turkish Trade Union ofEducation and Culture Service Branch Civil Servants (Türk-Eğitim-Sen).The working group was asked about propositions in the three main sections of theirconceptual thoughts about the civil society organizations, the civil society organization practicein Turkey and their thoughts regarding the civil society organizations that work in the field ofeducation. The responses given to these propositions were evaluated. In addition, evaluationswere made according to the variable of civil society organization of which they are members.In the section on the civil society organization profile analysis, the participants wereasked about some of the features of the civil society organizations of which they are members.These questions were related to the management understanding of the civil society organizationof which they are members, the level of relations between the civil society organization and thestate, project performance, participation, the types of decision-making, democratic operation,the educational level of the members, the age distribution of the members, the gender ratio inthe civil society organization, the income level of the members and the geographical origins ofthe members.