Hisse senedi opsiyonları ve fiyatlandırılması
Stocks option and pricing
- Tez No: 124996
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı hisse senedi opsiyonlarının fiyatlama ilkelerini inceleyerek, Türkiye şartlarında uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda opsiyon piyasasının genel yapısı ve işleyişi belirtilmiştir. Daha sonra opsiyon sözleşmelerinin fiyatlama esasları açıklanmış, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yüksek işlem hacmine sahip Migros, Tüpraş ve Yapı ve Kredi Bankası hisse senetleri seçilmiş ve bu hisse senetleri için Black-Scholes ve Binom opsiyon fiyatlama modelleri kullanılarak opsiyon primleri hesaplanmıştır. Ayrıca opsiyon priminin bulunmasında en önemli değişken kabul edilen volatilitenin yaklaşık hesabında, hisse senetlerinin geçmişe dönük değerleri kullanılmıştır. Bu yöntemle; Migros, Tüpraş ve Yapı Kredi Bankası'mn hisse senetlerinin bir ve üç aylık volatilite değerleri bulunmuştur. Çalışmada genelde binom modeli ile hesaplanan opsiyon primleri biraz daha yüksek çıkmıştır. Yatırımcıların kâr-zarar profilleri incelendiğinde ise, bazen opsiyon alıcısının, bazen de opsiyon satıcısının kârda olduğu görülmüştür. Ayrıca geçmişe dönük volatilite değerleri daha sonra gerçekleşen volatilite değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda bir aylık volatilite değerlerinin üç aylık volatilite değerlerinden daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TT ABSTRACT The aim of this study is to examine the rules of giving price to the stock options and to see if it is suitable in the conditions of Turkey. In the direction of this general aim, the general structure and the principles of the option market are stated. After explaining the fundamental principles of pricing the option contracts, the stocks of Migros, Tüpraş and Yapı Kredi Bankası which are operationally efficient in Istanbul Stock Exchange, are chosen and by using Black-Scholes and Binom pricing option models, the option premium of these stocks are calculated. Besides, in the calculation of volatility, which is the most important variable for finding the option premium, the past values of stocks are used. By this method, one-monthly and three-monthly volatility values of Migros, Tüpraş and Yapı Kredi Bankası are found. In the study, the option premiums, which were calculated by Binom model, were higher. When the profit-loss profiles of the investors were examined, it was seen that sometimes option buyers and sometimes option writers were in profit. Furthermore, the past and the present volatility values were compared. According to the results of the comparison, the right results were in one-monthly volatility values than three-monthly volatility values.