İmranlı'nın sosyo-kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
An Analysis upon social and religious structure of İmranlı
- Tez No: 124998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET BAŞLIK : İMRANLI'NIN SOSYO-KÜLTÜREL VE DİNİ YAPISI ÜZERİNE BİR İNCELEME Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca İmranlı'nın tarihi, ve coğrafi durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konululmaya çalışılmaktadır. Yine bu kısımda İmranlı ve köylerinin demografik yapısı verildikten sonra ekonomik durumu, eğitim-öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler verilmektedir. Birinci bölümde, gözlem ve müşahedeye dayanılarak İmranlı merkez ve köylerinde yaşayan insanların Sosyal yapısı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, İmranlı merkez ve köylerindeki ziyaret yerleri tanıtılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, eserin genel bir değerlendirilmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TITLE : AN ANALYSIS UPON SOCIAL AND RELIGIOUS STRUCTURE OF İMRANLI This thesis was prepared as a post graduate thesis in social sciences institute of Cumhuriyet University. This work is consist of one introduction, two chapters and final. In introduction part, we are dwelling upon purpose of our thesis, restraints and methods. We also tried to give information about a brief historical account and geographic data of İmranlı by using proper bibliographies. In this chapter, after giving demographic structure of İmranlı and its villages, some fixes were underlined about economic situation, educational degree of İmranlı and religion teaching in this district. In second chapter, holy places and entombed saints in district centre and its villages are being introduced. And in final chapter, by making general evaluation of our work, some specific and significant points were mentioned. VI