Seyyid Kutup'un 'Fi Zilali'l Kuran' adlı tefsirine din sosyolojisi açısından bir yaklaşım
A Opinion to Seyyid Kutup's book called 'Fi Zilali'l Kuran' by society of religion
- Tez No: 125004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ TATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda; Seyyıd Kutup'un“FÎ ZİLALİ'L KURAN”Adlı tefsiri, din sosyolojisi açısından incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. İlk olarak; araştırmanın konusu, amacı, problemleri, sınırlılıkları ve yöntemi açıklanmıştır. Araştırmada geçen dini ve sosyolojik kavramların tanımları yapılmıştır. Daha sonra Seyyid Kutup'un sosyolojik yaklaşımlar ile ilgili görüşleri üzerinde durulmuştur. Bunun için din toplum ilişkisi, dinin toplumsal tezahürü sonucu oluşan fiil ve gruplar izah edilerek dinin bireysel tezahürü olarak ifade edebileceğimiz ibadetlerin, sosyolojik sonuçlan değerlendirilmiştir. Kültür ve din ilişkisi açıklandıktan sonra Seyyid Kutup'un toplumsal Sapının temel kurumlan olan aile, ekonomi, siyaset kurumlan ile ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Seyyid Kutup'un, Aile kurumu ile ilgili görüşlerinde, ailenin fonksiyonları ve toplumsal yapıya etkisi, evlilik türleri, toplumsal yapıyı ve aileyi tehdit eden unsurlar izah edilmiştir. Seyyid Kutup'un, ekonomi kurumuyla ilgili: Mülkiyet anlayışı, faiz anlayışı ve sadakaların sosyal hayattaki fonksiyonları ile ilgili görüşleri ortaya konulmuştur. Seyyid Kutup'un, siyaset kurumu ile ilgili yönetim anlayışı ve laik demokratik, hukuk devleti anlayışı açıklanmıştır. Son olarak Seyyid Kutup'un, toplumsal yapı, toplumsal ilişki ve toplumsal değişim konularıyla ilgili görüşleri açıklanmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY A commentary belongs to of Seyyid Kutup called:“(Fİ ZİLAL-İ KURAN”has been researched in this study. Firstly, the topic of research, the aim, the problems, limitation and the methods have been explained. Next, the opinions of Seyyid Kutup about sociological approaches have been dwelt. Because of this, religion- society relations and sociological result of worships which can be explained as individual manifest of religion caused by social groups have been evaluated. After explaining culture-religion relation, the opinions of Seyyid Kutup about the family, economy and politics have been taken place. In the views Seyyid Kutup about the family; effects on society kinds of marriage and things to threat the family have been explained..İn the economy conceit of Seyyid Kutup; understanding of interest, functions of charity in social life have been evaluated. The mentality of policy, the mentality of secular and democratic government of Seyyid Kutup have been explained. Finally, the views Seyyid Kutup about social structure, social religions and social changing have been explained and a general evaluation has been made.