Seyyid Kutub'un fî Zilâli'l-Kur'an adlı tefsirinde ehli kitaba yönelik teolojik eleştiriler
Theological criticism for the people of the book in Sayyid Qutb's qur'anic commentary fî Zilâli'l-Qur'an
- Tez No: 592538
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Mısırlı müfessir Seyyid Kutub'un (ö. 1966) Fî Zilâli'l-Kur'an adlı tefsirindeki Yahudi ve Hıristiyanlara yaklaşım tarzı ve eleştirileri ele alınmıştır. Bölümler inanç esaslarına göre; Tanrı, peygamberlik, kutsal kitap ve ahiret anlayışları üzerinden tasnif edilmiştir. Her bir bölümde öncelikle genel kanaat ortaya konulmuş ve akabinde Seyyid Kutub'un bu konudaki fikirleri Fî Zilâli'l-Kur'an ekseninde aktarılmıştır. Bu sayede okuyucuya fikirler arasında karşılaştırma imkânı verilmiştir. Tezimiz dört bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Seyyid Kutub'un, Ehl-i Kitabın tanrı anlayışına yönelttiği eleştiriler konu edilmiştir. İkinci bölümde, müfessirin Ehl-i Kitabın peygamber inancına ve peygamberlere karşı tavırlarına yönelttiği eleştirileri, özellikle Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed üzerinden işlenmiştir. Üçüncü bölümde, Ehl-i Kitabın kutsal kitaplara yönelik tavrı irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise müfessirin, Ehl-i Kitabın seçilmişlik iddiasına ve ona bağlı olarak şekillenen ahiret inancına olan yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Tezimizin sonuç bölümünde ise tezimizde ele aldığımız konuların genel bir değerlendirmesi yapılarak bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the approach and criticism of the Egyptian commentator Sayyid Qutb (d. 1966) to the Jews and Christians in his commentary Fî Zilâli'l-Qur'an. The chapters are classified according to the principles of faith as God, prophethood, holy book and the Hereafter. In each chapter, firstly, the general opinion is put forward and then the ideas of Sayyid Qutb on this subject are examined in the axis of Fî Zilâli'l Qur'an. Thus, the study gives the reader the opportunity to compare ideas. Our thesis consists of four chapters and a conclusion. The first chapter discusses Sayyid Qutb's criticisms of the idea of God believed by the People of the Book. The second part focuses on Ahl-Kitab's belief of prophethood, and their attitude towards the prophets, especially Moses, Jesus, and Muhammad. The third chapter examines Ahl-Kitab's attitude to the holy books. The fourth chapter focuses on Ahl-Kitab's claim of their election by God, and their belief of Hereafter. The Conclusion has made a general evaluation of the issues we have discussed in our thesis.