Seyyid Kutub'un fi Zilali'l Kur'an tefsiirinde takip ettiği metod
Sayyid Qutb‟s method commentary in fî Zilâl al-Qur‟an
- Tez No: 441192
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmamız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Seyyid Kutub‟un yaşadığı dönemin siyasî ve sosyal şartlarını, müellifin hayatını, siyasî faaliyetlerini ve eserlerini ele aldık. ikinci bölüm de ise, Kutub‟un Fî Zilâli‟l-Kur‟ân adlı eserini ve bu eserinde takip ettiği metodunu Ulumu‟l-Kurân bağlamında değerlendirdik. Çalışmamız boyunca, her konu başlığı altında Seyyid Kutub‟un Fî Zilâli‟l-Kurân tefsirindeki yorumlarını aktarmadan önce bu konu ile ilgili muhtelif tefsir eserlerinden ve değişik kaynaklardan istifade ettik.
Özet (Çeviri)
Our study consists of two parts; In the first part: We have adressed the political and social conditions of the period in which Sayyid Qutb lived, his life, his political activities and his works. In the second part: We have evaluated Qutb's work of commentary named fî Zilâli'l-Qur'an and methods followed in this work in terms of Ulûmu'l-Qur'an. Throughout our work, we have benefited from different sources and various commentary works related with this issue before transferring the comments of Sayyid Qutb in fî Zilâli'l-Qur'an.