The Relationship between the Mevlevi order and the Ottoman State in the Late eighteenth and Early nineteenth centuries
Geç onsekizinci ve Erken ondokuzuncu yüzyıllarda Mevlevi Tarikatı ve Osmanlı Devleti arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 125013
  2. Yazar: YASEMİN BOZOĞLU ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Geç 1 8. Yüzyıl ve Erken 19. Yüzyıllarda Osmanlı Devleti ve Mevlevi Tarikatı Arasındaki İlişkiler Yasemin Bozoğlu Erdinç Bu tez onsekizinci yüzyılın sonunda ve erken ondokuzuncu yüzyılda Mevlevi tarikati ile Osmanlı Devleti arasındaki ilişkileri karşılaştırmalı ve analitik bir çerçeve içinde incelemektedir. Tez, Mevlevi tarikatı ve Osmanlı Devletinin yapısını ve değişimini tarihsel bir bakış açısından sorgulamaktadır. Bu tez yedi bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm Mevlevi tarikatının oluşumunu ve onüçüncü yüzyıl Anadolu mirasının Mevleviliğin oluşumuna katkısını incelemektedir. İkinci bölüm, hükümetin Sufî tarikatlerine yönelik değişen politikalarım ortaya çıkarmak amacıyla ondördüncü ve onsekizinci yüzyıllar arasında çeşitli Sufi tarikatlarının Osmanlı Devletindeki etkilerini sorgulamaktadır. Üçüncü bölüm Mevlevi tarikatının Celaliye Evkafı vasıtasıyla ile sağlanan mali temelini ve zenginleşme yollarım sunmaktadır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde, Osmanlı Devletinde önce ondördüncü ve onsekizinci yüzyıllar arasında daha sonra da 1780 ve 1840 arasında Mevleviliğin konumunu belirleyebilmek amacıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun değişik kısımlarında Mevleviler ve Osmanlı Devleti arasındaki bireysel ve kurumsal seviyelerdeki ilişkiler üzerinde yoğunlaşmaktayım. Altmcı bölüm ağırlıklı olarak arşiv belgelerine dayalıdır ve Osmanlı hükümdarlarının“Mevleviliğin hamileri”şeklinde temsil edilmelerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu tez, bize Osmalı Sufi dünyasını daha geniş bir bağlamda karşılaştırmalı bir yaklaşım sunabilecek olan Bektaşi ve Nakşibendi tarikatlerinin Mevlelilik ile karşılaştırıldığı bir kısımla tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Relationship between the Mevlevi Order and the Ottoman State in the Late Eighteenth and Early Nineteenth Centuries by Yasemin Bozoğlu Erdinç This thesis examines the relationship between the Mevlevi order and Ottoman State in the late eighteenth and early nineteenth centuries within a comparative and analytical framework. It questions the nature and transformation of the Mevlevi order as well as that of the of the Ottoman state from a historical perspective. This thesis is divided into seven chapters. The first chapter studies the creation of the Mevlevi order and the heritage of the thirteenth century Anatolia that contributed to the making of the Mevleviye. The second chapter questions the impact of various Sufi orders in the Ottoman state between the fourteenth and eighteenth centuries in order to reveal changing policies of the government on Sufi orders. The third chapter presents us the financial basis and empowerment of the Mevlevi order through the Celaltye Evqaf. In the fourth and fifth chapters, I focus on the development of the relations between the Mevlevis and the Ottoman state in different parts of the Ottoman Empire in individual and institutional levels first until the eighteenth century and then between 1780 and 1840 so that it will be possible to establish the status of the Mevleviye in the Ottoman State. The sixth chapter is heavily based on the archival documents and aims to look the representation of the Ottoman sultans as the“patrons of the Mevleviye”. This thesis is complemented with a chapter on a comparison of the Mevlevi order with the Bektaşi and Nakşibendi Sufi orders, which can provide us a comparitive approach within the larger context of Ottoman Sufi world. iv