An Evaluation study of a basic disaster awereness training program
Temel afet eğitimi programı değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 125014
  2. Yazar: MELTEM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Temel Afet Eğitimi Programı Değerlendirme Çalışması Meltem Aydoğdu Bu çalışmada, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ABCD Temel Afet Bilinci eğitim programının etkileri, sonuçlan ve sonuçlar üzerinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Bu amaçla, deney grubunu oluşturan ve ABCD eğitimine katılmış 59 öğretmene, eğitim öncesinde, depreme karşı önlemlerle ilgili tutumlarını, depremlerle ilgili deneyimlerini ve sürekli kaygı düzeylerini ölçmeyi amaçlayan anket ve ölçek verilmiştir. Aynı gruba, eğitimin bitiminde, öğrenme düzeylerini ölçmeyi amaçlayan bilgi testi ve eğitimle ilgili memnuniyetlerini ölçmeyi amaçlayan anket verilmiştir. Deney grubundaki öğretmenlerle, eğitimden dört ay sonra mülakatlar için ve aldıkları önlemleri belirlemek amacıyla, tekrar görüşülmüştür. Kontrol grubu A, 29 öğretmenden oluşmaktaydı. Kontrol grubunun bilgi testi puanları ve depreme karşı hazırlıkla ilgili aldıkaları önlemlerin sayısı deney grubunun sonuçlan ile karşılaştırıldığında; deney grubunun bilgi testi sonuçlarının kontrol grubuna oranla daha yüksek olduğu ve deney grubunun depreme karşı hazırlıklı olmak için sayıca daha fazla önlem aldığı bulunmuştur. Kontrol grubu B, bilgi testinin geçerliliğini ölçmek için, farklı eğitim düzeylerinden gelen 37 kişiden oluşmuştu. Kontrol grubu B'nin test puanları deney grubundan düşüktü ve testte başarılı olmak için konuyla ilgili bilgiye sahip olmak gerektiğini ortaya koyuyordu. Sonuçları etkileyen faktörlere baktığımızda, hiçbir bağımsız değişkenin, eğitim sonrası alınan önlemleri açıklamakta başarılı olmadığını görmekteyiz. Eğitim öncesi alınan önlemleri açıklamakta ise, STAI skorları ve eğilimden önce başka bir seminere katılmış olmak etkilidir. STAI skorları düşük olan ve eğitimden önce başka bir seminere katılmış olan öğretmenlerin, eğitim öncesinde aldıkları önlem sayısının daha fazla olduğu bulunmuştur. Eğitim öncesi ve sonrası arasında alınan önlem sayısı farkını açıklamakta, katılımcıların depremle ilgili daha önceki deneyimlerinin vıetkili olduğu görülmektedir. Depremle ilgili deneyimi daha fazla olan katılımcıların, diğerlerine oranla eğitim öncesi ve sonrası aldıkları önlemlerin sayıca farkı daha düşüktür. Genel olarak baktığımızda, ABCD eğitimi, katılımcıların bilgi düzeyini ve aldıkları önlemleri arttırmak konusunda başarılı bir programdır. vıı
Özet (Çeviri)
An Evaluation Study of a Basic Disaster Awareness Training Program By Meltem Aydoğdu This study investigated the effects of a basic disaster awareness training and explored factors, which had a role in the outcome of the training, named ABCD, and implemented by the Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute. With this aim, 59 teachers involved in ABCD training, who formed the experimental group, were given pre training questionnaires, which assessed their attitudes about preparedness, their previous experience with the earthquakes and their trait anxiety. Also, these teachers were given a knowledge test, which assessed their degree of information and a questionnaire, which assessed their satisfaction with the training at the end of training. The experimental group teachers were contacted four months later for follow up interviews and were given a checklist to assess the number of precautions taken. 29 teachers formed the control group A and they were contrasted with the experimental group on knowledge test scores and number of precautions taken. It was found that the experimental group got higher scores on the knowledge test and had taken more precautions than the control group. 37 participants from various backgrounds formed control group B to assess the validity of the knowledge test. Again, the control group B's test scores were lower than the experimental group and showed that information about the issue is necessary in order to be successful in the test. With regard to possible factors affecting the outcome of the training program, none of independent variables was significant in explaining post-training precautions. STAI scores and attending another seminar before the ABCD training were significant in explaining pre training precautions. Teachers who had lower scores on STAI and who had been involved in seminars before the ABCD training had taken a higher number of precautions before the training. Related to the differences between IVpre training precautions and after training precautions, teachers who had more experience with previous earthquakes, had lower difference scores in terms of number of precautions. Overall, ABCD training was successful in increasing participants' knowledge and number of precautions.