Sadullah el-Ankaravi: Daily concerns of on Ottoman astrologer
Sadullah el-Ankaravi: Bir Osmanlı münecciminin gündelik endişeleri
  1. Tez No: 125015
  2. Yazar: GÜLÇİN TUNALI KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. IŞIK TANDOĞAN ABEL, PROF. ŞERİF MARDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bir Osmanlı Münecciminin Gündelik Endişeleri Bu tezde 19.yy'in ilk yansında yaşamış müneccim özelliği ön plana çıkan, aynı zamanda naiblik, müftülük, nakib-ül eşraflık yapmış, şairliğiyle de tanınan Müderriszade Sadullah El-Ankaravi'nin gündelik endişeleri incelenmiştir. Bunun için Sadullah El-Ankaravi'nin düzenlemiş olduğu takvimler ve zayiçe mecmu' alarmdaki kişiser notlarından faydalanılmıştır. Ayrıca bu endişeleri anlayabilmemiz için yaşadığı yerler, ailesi, müneccimlik^ okuduğu kitaplar, aldığı eğitim de söz konusu edilmiştir ve bunlara ulaşabilmek için, tereke ve temettuat kayıtlarına da ayrıca müracaat edilmiştir. Tez, klasik kronolojik biyografi kurgusu dışmda kendine has bir kurguya sahiptir ve tezin 'anlatı' olma özelliği ön plana çıkarıllmaya çalışılmıştır. Mesela Sadullah Efendi'nin gündelik endişeleriyle yaşadığı konağı arasında analoji yapılmış, konak anlatılırken endişeler de alakalı odalara taksim edilmiş ve bu odaların içlerinde anlatılmışlardır. Tezin kendisine özgü bir 'anlatı'sının olmasıyla Sadullah Efendi'nin hayatına, kendisinin notlar aracılığıyla bize sunduğu şekliyle yaklaşabilmek amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Daily Concerns of an Ottoman Astrologer by Gfilçin (Tunalı) Koç This thesis aims to study daily concerns of an Ottoman astrologer who lived in the first half of the 19 century in Ankara: Müderriszade Sadullah el-Ankaravi. Beside his prominent feature as an astrologer, he held the posts of naib, müftü and nakib-ül eşraf at different times. In addition to all of these, he was also a poet. His personal notes recorded at the edge of the calendars and horoscope collections were mainly analyzed in this study in order to understand the daily concerns of this multi-dimensional personality. Several other subjects like the places he lived in, his family, ilm-i nücum, his books, his education were considered to have a broader scope for the issue. Hence, the estate records and temettuat records about him were taken into consideration, either. This thesis does not belong to the genre of“classical biography”which was based on chronological order. Nevertheless, it has a particular type of narration which is tried to be emphasized throughout the thesis. For instance, an analogy between the daily concerns of Sadullah Efendi and his residence has been conducted in which his daily concerns has been narrated in the relevant rooms. Thus, it is aimed to approach the life of Sadullah Efendi as it was presented in his notes. IV