Visions of morality, modesty and modernity in contemporary Turkey: 'The case of Fadime Şahin'
Ahlak, iffet ve modernlik yansımaları: Fadime Şahin olayı
  1. Tez No: 125039
  2. Yazar: DEFNE SUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
oz Ahlak, İffet ve Modernlik Yansımaları: Fadime Şahin Olayı De&e Suman Bu çalışma İslamcı hareketin kamusal alana yansıyışını İslami çevrelerde meydana gelen bir skandali inceleyerek anlamayı amaçlamaktadır. Söz konusu ampirik olayın ve sonrasında doğan geniş çaplı tartışmanın değerlendirmesi, bir yandan kamusal alana katılan yeni grupların diğer yandan da bu grupların dini ve modern bilgiyi birlikte kullanarak ürettikleri yeni kamusal söylemin anlaşılmasını sağlamaktadır. Çalışmada ayrıca kamusal söylemin islamileşmesi ve bu süreç doğrultusunda hem İslamcı hareket hem de kamusal alanın varolan yapısı içinde ortaya çıkan gerilim ve kırılmalar tartışılmaktadır. Bu olayda cinsellik, ahlak ve iffet meselelerini içine alan kadın sorununun hem İslamcı grupların kendi içinde, hem de söz konusu gruplar ile toplumun diğer katmanları arasında oluşan gerilimlerin merkezinde durduğu öne sürülmektedir. Çalışma, yukarıda belirtilen hususların varolan laik kamusal alanda bir dönüşüm üretip üretmediğini sorgulamaktadır. Sorgulanan dönüşümün özünün kadınların kamusallaşma yollan ile doğrudan bağlantısı olduğu savunulmaktadır. Ancak kamusallığı dönüştürmede kadına düşen rol Türkiye'de Batı toplumlarında olduğundan farklı bir şekilde gelişmiştir. Bu nedenle çalışma, kadınların kamusallığı dönüştürme süreçlerindeki toplumsal farklılıkları Batı ve Türkiye örneklerine karşılaştırmalı bir bakışla yaklaşarak incelemeyi de amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmalı değerlendirme için Batıda feminist hareketin Türkiye'de ise İslamcı hareketin kamusallığın dönüşümüne etkileri ele alınmaktadır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Visions of Morality, Modesty and Modernity in Contemporary Turkey: The Case of Fadime Sahin by Deme Suman In my thesis I discuss the ways in which Islam becomes public by analysing to an empirical case of a sexual scandal that took place within Islamic circles in Turkey. By reevaluating this empirical case and the broad public debate that occurred after the case, my aim is to explore the emergence of new public 9 figures, their use of both religious and modern idioms of knowledge, islamicization of the public discourse and the tensions that have occurred within both islamist movements and the given structures of the public sphere. In this empirical case the woman question, which embraces the issues sexuality, morality, and modesty stands at the core of the tensions both among Islamists and between Islamists and other segments of the society. As we see in this case study, the emergence of Islamist actors in the public sphere and the intrusion of Islamic discourse into public agenda, lead to a shift in the structure of existing secular public sphere. I assert that this transformation is very much related to the way women are introduced to the public sphere. However my argument is that the importance of women in transforming the public sphere is experienced differently in Turkey than it is experienced in the West. Therefore my thesis also aims to compare and contrast the capacity of women in transforming the existing public sphere within the contexts of feminism in the West and Islamism in Turkey. vi