Finans sektöründe moralite
Morality in finance sector
  1. Tez No: 609369
  2. Yazar: AYŞENUR YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giderek zorlaşmakta olan finans sektöründe, rekabet edebilmek için çok çalışmak, hedefleri tutturabilmek için çok efor sarf etmek ve işine de çokça zaman ayırmak gerekmektedir. Finans sektöründe başarılı olabilmek için her yol mubahtır, anlayışından ziyade finans sektöründe moralite (ahlak ve etik) önem kazanmaktadır. Hedef baskısı ya da başarılı olma hırsı zaman zaman hataya sebebiyet vermektedir. Bu noktada, çalışanların vicdani ve ahlaki duruşlarının yanı sıra denetim mekanizmalarının da büyük rolü olmaktadır. Dolayısıyla, finans sektöründeki şirketler çalışanlarına karşı bakış açılarını daha insani noktalara taşımaları ve çalışanlarında, kazançlarını sağladıkları işletmeleri için özverili, aidiyet duygusu içerisinde ve etik çerçevede hizmet etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de, moralitenin gerekliliği ve önemi vurgulanmış, ülkemizdeki finans piyasasındaki yolsuzluklar verilerle açıklanmıştır. Bu çalışmayla, moraliteyi kurumsal bir bakış açısıyla gözlemleyerek, şirketler için önemi ve gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu kapsamda bahse konu finans piyasalarının en önemli oyuncuları olan bankaların misyon ve vizyonlarında vurgulanan temel konular ile değerlerin iş ve sosyal değerler açısından ve temel değerlere uygunluk açısından değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the increasingly difficult financial sector, it is necessary to work hard, to make a lot of effort and to spend a lot of time in order to compete. In order to be successful in the finance sector, every way is way past, morality and ethics are more prominent in the financial sector than its understanding. Target pressure or success ambition leads to unethical consequences. At this point, besides the conscientious and moral positions of the employees, the control mechanisms have a great role. Therefore, companies in the financial sector need to carry their perspectives towards their employees more humanely and to serve their employees in a self-sacrificing sense of belonging and ethical framework. In this study, in Turkey, the necessity and importance of morale is emphasized and the corruption in the financial market in our country is explained with data. In this study, the concept of morality has been discussed in a theoretical framework and the necessity and importance for the enterprises have been put forward. In this context, the main issues highlighted in the mission and visions of banks, which are the most important players of these financial markets, were evaluated in terms of business and social values and in terms of conformity with the basic values.