Bertrand Russell's multiple relation theory of belief
Bertrand Russell'in inançlarda çoklu ilişki çözümlemesi
  1. Tez No: 125038
  2. Yazar: GÜLBERK KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
KISA ÖZET Bertrand Russell, 1913 yılına ait Bilgi Kuramı adlı kitabında inançların/ ikili ilişki olarak değil de birer çoklu ilişki olarak çözümlemelerini yapar. Amacı önermelerin zihinden bağımsız olarak var olmalarını engellemektir. Bu çalışma, çoklu ilişki çözümlemesinin karşılaştığı bazı sorunları inceler ve bunlara çözümler önerir. Anlam sorununun ancak mantıksal kategori hataları içeren inançların da inanç kuramımıza dahil edilerek çözülebileceğini, aynı nesneye gönderim yapan isimlerin birbirinin yerine kullanılabilmesi sorununun Russell' in kendi kuramı içerisinde çözülebileceğini, önermelerin bu kuramda zihinden bağımsız nesneler olarak var olamayışları sorununun da bilgi kuramı çerçevesinde bir sorun yaratmadığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bertrand Russell's Multiple Relation Theory of Belief by Gülberk Koç Bertrand Russell, in his 1913 book Theory of Knowledge, analyses elementary beliefs as multiple relations as an alternative to the binary relation analysis of belief. His motive is to reject propositions as existing independently of the mind. In this study some of the problems that this multiple relation theory confronts., namely, the..problems of significance, substitution and lack of propositions are exposed and possible solutions to them are discussed. The conclusions reached at are that the significance problem may be avoided by admitting categorically mistaken beliefs into our theory of belief, the substitution problem may be dissolved within Russell's theory/ and not having propositions existing independently of the mind is shown to create no problems in the theory of knowledge. v