Essays on female labor supply in Turkey
Türkiye'de kadın işgücü arzına dair çalışmalar
- Tez No: 125040
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kısa Özet Türkiye'de Kadın İşgücü Arzına Dair Çalışmalar Cem Başlevent Bu tez üç ayrı çalışmadan oluşmaktadır. İlk iki çalışmada Türkiye'deki evli kadınların işgücü arzı incelenmektedir. Birinci çalışmada evli kadınların işgücüne katılım karan incelenmekte ve işgücü arzı parametreleri hesaplanmaktadır. İşgücüne katılmama (evde çalışma), kendi hesabına çalışma, ücret ya da maaş için çalışma ve işsizlik seçeneklerini içeren bir model üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Kullanılan ekonometrik model işgücüne katılımda ve ücret için çalışma seçiminde ortaya çıkan kendini-seçme [self-selection] için düzeltme yapmaktadır. İçsellik, ayırt etme [identification], normal dağılım varsayımı ve ölçüm hataları gibi konular ele alınmaktadır. Karşılaştırma amacıyla, işgücüne katılım kararında iki ya da üç seçenek bulunduğunu varsayan alternatif modellerden de sonuçlar rapor edilmektedir. Ampirik çalışmada kullanılan veri tabam 1988 Hanehalkı İşgücü Anketi' nden alınmıştır. İlk çalışmanın ana bulgularından biri evli kadınların işgücü arzının ücretlerdeki değişikliklere duyarlı olmadığıdır. Bu nedenle, ikinci çalışmada farklı bir yaklaşımla evli kadınların tam-zamanlı ve yan-zamanlı işler arasındaki seçimi incelenmektedir. Basit neoklasik emek - boş zaman modeli modifıye edilerek bu seçimde ev içi üretiminin ve olası bir yan-zamanlı iş ücret priminin oynadığı rol ön plana çıkartılmıştır. Kestirilen yapısal modelin bulgulan önerilen modelin beklentileriyle uyumludur. Üçüncü çalışmada ise, çok seçenekli [multinomial] ve sıralı [ordered] logit modellerinden elde edilen sonuçların yorumlanması konusu ele alınmaktadır. İşsizlerin iş statüsü tercihlerinin incelendiği ve bir okullaşma modelinin kestirildiği uygulamalara yer verilmektedir. Üçüncü çalışmanın ayrı bir bölümünde model seçimi konusuna da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract Essays on Female Labor Supply in Turkey Cem Başlevent This thesis is made up of three essays. The first two essays involve the analysis of the labor supply patterns of married women in Turkey. In the first essay, both the extensive and intensive margins of female labor supply are examined. A labor force participation model with four options, namely non-employment (home work), self- employment, wage labor, and unemployment, is adopted. The econometric model corrects for selection into the labor force and selection into wage labor rather than self-employment. Also addressed are the issues of endogeneity, identification, normality, and measurement errors. Results from 2- and 3-state models of labor force participation are included for comparison. The data used in empirical work is drawn from the 1988 Labor Force Survey. A major finding of the first essay is that hours of labor supplied by married women to the market is not responsive to changes in wages. Taking an alternative approach, the second essay focuses on the full-time vs. part-time work decision of females in Turkey. A modified version of the simple neoclassical labor-leisure model is presented to explain the part-time vs. full-time work decision. The model implies that higher demand for work at home and a positive wage premium are among the determinants of the decision to work part-time. Findings from a structural probit model are in line with the model's predictions. The third essay discusses various methods of interpreting results from multinomial and ordered logit models. To demonstrate the arguments put forward in the essay, a model of job status preference of the unemployed and an educational attainment model are estimated as empirical applications. A separate section of the third essay is devoted to the issue of model selection. vi