Trust in buyer-supplier relationship: A small and medium sized enterprises perspective
Küçük ve orta boy işletmeler çerçevesinde alıcı ve tedarikçi ilişkilerinde güven
- Tez No: 125057
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kısa Özet Küçük ve Orta Boy İşletmeler Çerçevesinde Alıcı ve Tedarikçi İlişkilerinde Güven Kıvanç V. Ö. İnelmen Güvenin ekonomik hayattaki öneminin sistematik olarak araştırılması bu çalışmanın asıl amacını oluşturmuştur. Bu amaçla, küçük işletmeler çerçevesinde alıcı ve satıcılar arasındaki güven ve itimadın kaynakları incelenmiştir. Araştırma alanının küçük işletmeler olarak seçilmesindeki temel sebep, giderek önemi artan bu tür işyerlerinin potansiyellerinin ortaya çıkartılmasına katkıda bulunmaktır. Çok katmanli bir konsept olan ve gündelik ilişkilerden toplum düzeyindeki sosyal sermayenin oluşumuna kadar pek çok alanda etkisi görülebilen güvenin oluşumuna etki eden faktörler arasında duygular, rasyonel düşünme, yetiştirilme ve kültürel özellikler sayılabilir. Bu çalışma kapsamında geliştirilen anket yoluyla, servis ve üretim alanlarındaki 10 farklı sektörde faaliyet gösteren küçük işletme sahiplerinin (n=412) kendi ana tedarikçilerinin güvenilirliklerine dair algılarının yanı, sıra çok sayıda bağımsız değişkende ölçülmüştür. Çalışmanın anaamaçlararı alıcı-tedarikçi ilişkilerindeki güven oluşumunun şartlarını ve karakteristik olarak birbirinden farklı kurumsal çevreler oluşturan“conventional”ve“novel”sektörlerde güven düzeylerini ve itimat oluşturmakta kullanılan kaynakları ortaya çıkartmaktır. Analiz sonuçları, küçük işletme sahiplerinin sektör içi müeyyidelerin etkinliğine dair algıları ile alıcı- tedarikçi ilişkisinin uzunluğu ve alıcının toplumdaki bireylerin temel dürüstlüğüne ve iyiliğine güvenebilmesinin belirleyici faktörler olduğu yönündedir. Analizler bir adım ileriye götürülerek“conventional”ve“novel”olarak gruplanan sektörler arasındaki farklılıkların incelenmesi sonucunda, bu iki sektör grubu arasında hem tedarikçilerin güvenilirlikleri algısının kaynakları, hem de kurumsallaşmış iş yapma yöntemleri açılarından önemli farklılıklar olduğu ortaya konulmuştur. Bu bulgular ışığında, iş ilişkilerinde eksik olan güvenin tesis edilmesi ve üretkenliğin arttırılması amacına yönelik olarak küçük şirket ağlarının oluşturulması düşüncesi çerçevesinde bir taslak model üzerinde de çalışılmıştır. xi
Özet (Çeviri)
Abstract Trust in Buyer- Supplier Relationships: A Small and Medium Sized Enterprises Perspective by Kıvanç V. Ö. İnelmen The investigation of salience of trust in economic life was the main issue that was dealt with in this study. For this research, the antecedents of trust in interorganizational business relationships in small-scale enterprises were taken under scrutiny. The choice of small-scale businesses as the subject matter of this study was derived from the perceived need to investigate the potentials of these enterprises. Trust being a multifaceted concept, which could be said to be a mixture of feelings, rational thinking and cultural factors, has implications for all relationships ranging from day-to day interactions to continuation of a reasonable amount of social capital in a society. In this study, the enterprise owners' (n=412) perceptions about their key suppliers trustworthiness were assessed with the developed questionnaire in 10 sectors from both service and manufacturing, in addition to a number of predictor Vlllvariables. The purposes were two-fold: investigating the antecedents of trust production in dyadic buyer- supplier relationships, and the level of trust in characteristically different institutional contexts of“conventional”and“novel”sectors. The analyses showed that the owners' perceptions about the strength of their sectoral sanctions, the length of buyer- supplier relationship and buyer's propensity to trust were the main sources of trust production, but written contracts were not considered as a trust alternative. More importantly, the analyses showed that there were differences between the owners from the conventional and the novel sectors both in terms of the sources of their trustworthiness perceptions, and the institutionalized ways of making business and dealing with misconduct. In the light of these findings, an outline for a deliberate attempt to expand the radius of trust and effectiveness in business relationships through“networks of small enterprises”was prepared. IX