Marx's conceptionof human nature
Marx'ta insan doğası anlayışı
- Tez No: 125058
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
KISA ÖZET Marx'ta İnsan Doğası Anlayışı Bu çalışmanın amacı Marx'ta bir insan doğası anlayışı olduğunu ve bazı değişikliklere uğramasına karşın, bu anlayışın onun yalnız“erken dönem”eserlerinde değil,“olgunluk dönemi”eserlerinde de bulunduğunu göstermektir. Dolayısıyla bu çalışma daha çok Marx' ın kendi eserlerine dayanıyor. Louis Althusser'in Marx'ın eserlerini sınıflandırma biçimini dikkate alarak, Marx'ın özellikle dört kitabı üzerinde yoğunlaştım: Paris Elyazmaları, Alman ideolojisi, Grundrisse ve Kapital 1. cilt. Althusser Paris Elyazmaları' nda bir insan doğası anlayışı olduğunu kabul etmekle birlikte, Alman İdeolojisinden başlayarak Marx'ın bu anlayışı bıraktığını savunuyor. İlk olarak Marx'ın Grundrisse'de yaptığı yöntemsel tartışmayı irdeledim. Marx burada somut bütünlüklerden genel bir kategorinin soyutlanabileceğini ve böyle bir kategorinin bütün tarihsel dönemlere ait ortak özsel öğeler içerebileceğini belirtiyor. Daha sonra, Marx'ın yöntem ve viigörüşlerine dayanarak, insan özü ve insan doğası kavramlarının ayrımını yaptım. Son olarak Marx'm insan doğası anlayışının Paris Elyazmalarinöan KapitaPe kadar izini sürdüm. Marx'm yukarıda anılan dört eserinde de hem insan özü hem de insan doğası kavramları var. Marx insanın doğal olarak verili ve tarihsel olarak edindiği gereksinim ve kapasiteleri olduğunu kabul ettiği gibi, insanı diğer varlıklardan birtakım türsel özelliklerle ayırıyor. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marx's Conception of Human Nature by Mahmut Ozer The objective of this work is to show that Marx has a conception of human nature, and that, in spite of some modifications, this conception has existed not only in his“early works,”but also in his“mature works.”Hence this work is mostly based on Marx's own works. Taking Louis Althusser's classification of Marx's works into consideration I focused especially on four books: Paris Manuscripts, German Ideology, Grundrisse, and Capital voli. Although Althusser admits that Marx has a conception of human nature in Paris Manuscripts, he claims that Marx gives it up in his later works beginning with German Ideology. Firstly I exposed Marx's methodological discussion in Grundrisse. Here Marx allows abstracting a general category from concrete living wholes. Furthermore, he states that such a category may involve some commonessential elements that belong to all epochs. Having rested on Marx's method and views, I distinguished the concept of human nature from that of human essence. Finally, I traced Marx's conception of human nature in all four works from Paris Manuscripts to Capital. Marx has both a concept of human essence and human nature in all four works that are mentioned above. Besides having recognised man as having both naturally given and historically acquired needs and capacities, Marx distinguishes him from other beings by a set of species-specific characteristics. VI