The Effects of leadership prototypes and perceived leadership styles on leadership outcomes and the effects of self construals on leadership prototypes
Liderlik prototiplerinin ve algılanan liderlik tarzlarının liderliğin sonucu olan faktörler üzerine etkileri ve bağımsız ve karşılıklı bağıntılı benliğin liderlik prototipleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 125056
  2. Yazar: SEMİHA ELÇİN HAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Liderlik Prototiplerinin ve Algılanan Liderlik Tarzlarının Liderliğin Sonucu olan Faktörler Özerine Etkileri ve. Bağımsız ve Karşılıklı Bağıntılı Benliğin Liderlik Prototipleri Üzerine Etkileri S. Elçin Hazar Bu çalışmanın iki ana amacı vardır. İlk amaç, liderlik prototipleri ve liderlik tarzlarının, algılanan liderlik başarısı, iş tatmini ve algılanan iş performansı için önemini incelemektir. Bu bağlamda, algılanan liderlik tarzının ve algılanan liderlik tarzı ile liderlik prototipleri arasındaki fark miktarının, liderliğin sonucu olan bu üç faktörlere görece etkisi incelenmiştir. İkinci amaç, bağımsız ve karşılıklı bağıntılı benliğin liderlik prototipleri üzerine etkisini incelemektir. 5 farklı sektörden 176 çalışana anket uygulanmıştır. Sonuçlara göre, liderliğin sonucu olan üç faktörü belirlemekte, otoriter liderlik dışında algılanan bütün liderlik tarzları, fark miktarına göre daha önemli olmuşlardır. Genel olarak, bütün liderlik tarzları için algılanan liderlik tarzları ve liderlik prototipleri arasındaki fark miktarının algılanan liderlik başarısı ve iş tatmini üzerinde negatif etkisi ve iş performansı üzerinde pozitif etkisi vardır. Fark miktarı, fark miktarından daha yüksek katılımcı ve paternalist prototipleri olan çalışanlar için önemlidir, öte yandan, fark miktarı daha yüksek otoriter lider algısı olanlar için önemlidir. Beklenenin aksine, hem bağımsız hem de karşılıklı bağıntılı benlik tüm liderlik prototipleriyle pozitif ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Leadership Prototypes and Perceived Leadership Styles on Leadership Outcomes and The Effects of Self-Construals on Leadership Prototypes. by S. Elçin Hazar The present study had two major aims. The first aim was to examine the importance of leadership prototypes and leadership styles on perceived leadership effectiveness, job satisfaction and perceived work performance. In this respect, the relative effect of the perception and the discrepancy between a perceived leadership style and its prototype was examined on these leadership outcomes. The second aim was to study the effect of independent and interdependent self-construals on leadership prototypes. A questionnaire was administered to 176 subordinates from five different sectors. The results showed that except for authoritarian leadership, the perception of participative, paternalistic and charismatic leadership was relatively more important than the discrepancy in determining all of the leadership outcomes. Overall, this discrepancy between the perceptions and the prototypes had a negative effect on perceived leadership effectiveness, and job satisfaction, and a positive effect on perceived work performance for all leadership styles. The discrepancy was important for those subordinates who had higher participative and paternalistic prototypes than their relative perceptions, whereas it was important for those who had a higher perception of an authoritarian leader than its perception. Contrary to IVexpectations, both the independent and the interdependent self-construals were related positively to all of the leadership prototypes.