Functionalist replies to the inverted spectrum
Ters spektrum argümanına işlevselci yaklaşımlar
  1. Tez No: 125064
  2. Yazar: KADRİYE BÜRKEM CEVHER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
KISA ÖZET İşlevselcilik, zihinsel durum ve süreçleri, fiziksel girdi ve çıktılar ile diğer zihinsel durum ve süreçlerin arasındaki işlevsel veya nedensel bağıntılarla açıklar. İşlevselciliğe karşı savunulan en bilinen argüman, Ters Spektrum Argümanıdır. Ters Spektrum Argümanı, iki insanın işlevsel durumlarının izomorfik, fakat aynı zamanda gualialarının farklı olabileceğini savunur. Bu çalışmada, işlevselciliğin Ters Spektrum Argümanda belirtilen qualia farklılıklarını saptayabileceğini savunuyorum. Çünkü işlevselcilik sadece girdi ve çıktılar hakkında değil, aynı zamanda arada neler olduğu ile ilgilidir - ki bu litaratürde genellikle gözardı edilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Functionalist Replies to the Inverted Spectrum Argument by Kadriye Bürkem Cevher Functionalism is the view that explains mental states and processes by the functional or causal relations of physical inputs and outputs and other mental states and processes. One of the most well - known arguments against functionalism is the inverted spectrum argument. The inverted spectrum argument states that two people can have functionally isomorphic states but can have different qualia. I argue that functionalism can detect the differences of qualia mentioned in the inverted spectrum argument. Functionalism is not just about inputs and outputs, but also about what is going on in between, which is usually overlooked in the literature. Vll