Performance of direct foreign investments in Turkey
Türkiye'deki yabancı yatırımların performansı
  1. Tez No: 125063
  2. Yazar: ABDÜLMECİT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
KISA ÖZET Türkiye'deki Doğrudan Yabancı Yatırımların Performansı Abdülmecit Karataş Bu çalışmanın iki ana amacı vardır. Birincisi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketlerle yerli sermayeli şirketleri finansal yapı ve performans açısından karşılaştırmak ve benzerliklerini ve farklılıklarını belirlemektir. İkincisi, yabancı sermayeli şirketleri kendi aralarında sermaye sahipliğine göre gruplara ayırıp finansal yapı ve performans açısından bir farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Böyle bir çalışmayı yapabilmek için öncelikle 30 finansal rasyo hesaplanmış ve daha sonra bu rasyolar kullanılarak Parametric ve Parametric Olmayan Testler'in yanısıra Çoklu Data Analiz Yöntemleri'yle sonuca ulaşmaya, çalışılmıştır. Bulgular yabancı sermayeli şirketlerin yerli sermayeli şirketlere göreceli olarak üstün performans sergiledikleri yönündedir ve bulgular istatistiksel olarak anlamlıdır. Ayrıca yabancı yatırımcının şirket sermayesindeki payı, yabancı sermayeli şirketler diye sınıflandırdığımız şirketlerde, şirketler arası finansal yapı ve performans farklılıklarının önemli bir kısmını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance of Direct Foreign Investments in Turkey by Abdülmecit Karataş There are two main objectives of this study. The first one is to examine historical performance of both domestic and foreign equity companies operating in Turkey and listed on the Istanbul Stock Exchange and indicate the major similarities and dissimilarities. The second one is to determine performance differentials among the foreign equity companies with respect to their foreign involvement of equity ownership. In order to carry out the objectives, thirty non-overlapping and meaningful financial ratios were calculated. Various multivariate analysis techniques were employed along with parametric and nonparametric mean difference tests. The results are considerably conclusive. Major conclusion is that foreign equity companies are better performers and the degree of internationalization explains a substantial part of financial performance differentials among the foreign- owned companies. IV