Late Ottoman language reformism: A study on an early phase of the development of Turkish as a print language
Geç Osmanlı Döneminde dil reformu: Türkçenin bir matbuat dili olarak gelişiminin erken bir aşaması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 125065
  2. Yazar: ZEYNEP ALTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Tarih, Linguistics, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV ÖZET Ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı, matbaanın ve matbu metinlerin Osmanlı topraklarında yayılmasıyla birlikte yeni, standart bir yazı diline duyulan ihtiyacın yoğunlaştığı bir dönemdi. Devralınan yazılı dil ve kültür eskisine kıyasla çok daha geniş bir kitleyle iletişimin aracı olmaya müsait değildi. Bu çalışma, medeniyet yarışında batılı ülkelere yetişme baskısıyla işte bu eski yazı pratiklerinin terkedildiği ve yerine hem pürüzsüz, hızlı bir iletişimi hedef alan işlevsel bir yazı dilinin konulmaya çalışıldığı ve hem de dilin doğasıyla ilgili yepyeni, batı kökenli varsayımların yerleştiği bu eşiği incelemektedir. Bu eşik, merkezinde sonradan divan edebiyatı adını alan, esoterik ve doğası gereği emperyal edebi pratiklerin yer aldığı ortaçağa özgü bir semiotik düzenden, dilin başlıca amacının dolaysız İletişimi sağlamak olduğunu varsayan modern bir semiotik düzene geçişe tekabül ediyordu. Bu dönüşümün programı daha 1850'lerden itibaren yazılmış, konuşma diliyle yazı dilinin birleştirilmesi, Arapça ve Farsça kelime dağarcığının hafifletilmesi, alfabenin okumayı kolaylaştıracak şekilde elden geçirilmesi, dille ilgili her alanda referans olacak standart otoriter metinlerin üretilmesi gibi temel ilkeler yaygın olarak benimsenmişti. Ancak bu programın gerçekleşmesini sağlayan, ondokuzuncu yüzyılın büyük kısmı boyunca hakim olan“dilsel Osmanlıcılık”değil, son yirmi yıldan itibaren güç kazanan ve yeni bir yazı dili kurulması sürecini“muhayyel”bir düzeye taşıyan dilsel Türkçülük olacaktı.
Özet (Çeviri)
m An Abstract of the Thesis of Zeynep Altok for the Degree of Master of Arts in the Institute of Social Sciences to be taken August 2002. Title: LATE OTTOMAN LANGUAGE REFORMISM: A STUDY ON AN EARLY PHASE OF THE DEVELOPMENT OF TURKISH AS A PRINT LANGUAGE The second half of the nineteenth century is marked by the spread of the printing press and printed texts which engendered the need for a new, standard written language. The received written language was not fit for serving as a medium of communication between the modernist elites and the masses who would now be integrated to the civilized world through a vartiety of texts from text books taught at schools to bureaucratic documents, from literary texts to the newspaper article. This study looks into the threshold when these older writing practices are abadoned under the pressure of catching up with western societies and in their stead a new, western semiotic order is instituted. This thesis claims that throughout the latter half of the nineteenth century, the two major reformist projects, the linguistic versions of Ottomanism and Turkism, shared a common agenda. They both strived to create a standardized, simple, mechanical medium of communication that would be closer to the“spoken language”. However, the Ottomanist project, which dominated throughout the period, failed in actualizing this agenda because of its unadulterated pragmatism and its deep attachment to received conventions of writing. It would rather be linguistic Turkism, which grew stronger in the last two decades of the century, that would provide more working solutions to the stalemates of the Ottomanist reformers, with its ability to“imagine”Turkish as the common language of the Turks, preserving its essence since time immemorial.