Geleneksel bir semt muhafazakar bir imaj: 1938'den 1914'e Üsküdar'ın tarihi
A Traditional district, a conservative image: A history of Üsküdar between 1838-1914
- Tez No: 125066
- Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET GELENEKSEL BÎR SEMT, MUHAFAZAKÂR BÎR İMAJ: 1838'DEN 1914'E ÜSKÜDAR'IN TARİHÎ Burak Onaran Tarih Yüksek Lisans Programı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Edhem Eldem Eylül 2002 Bu çalışmada, Osmanlı İstanbulunun idari olarak dört ana parçasından biri olan Üsküdar semtinin, 1838-1914 yıllan arasındaki tarihini“muhafazakâr”ve“geleneksel”kavramları yardımıyla analiz etmeye çalışıldı. Tez çerçevesinde, Üsküdar'ın kültürel ve ekonomik dokusu ele alman dönem içerisinde bu dokularda gerçekleşmiş ya da kentin geri kalanının aksine gerçekleşmemiş olan değişikliklere de odaklanarak incelenmeye çalışıldı. Üsküdar'ın ve Üsküdarlıların özellikle on dokuzuncu yüzyıl sonu ile yirminci yüzyıl başına ait roman, gazete haberi, turist rehberi ve seyahatname gibi metinlerde nasıl tarif edildiklerine bakılarak, dönem içerisinde oluşturulan Üsküdar imajının genel karakteristikleri ortaya konulmaya çalışıldı. Son bölümde ise Üsküdar'ın kültürel yapısı, imajı, son dönem Osmanlı modernistlerinin“muhafazakâr düşünce üslubu”ile ilişkisi bağlamında yeniden değerlendirildi. Böylelikle muhafazakârlık kavramının izinde Üsküdar'ı incelemeyi hedefleyen bu çalışmanın bulguları aynı zamanda son dönem Osmanlı modernistlerinin“muhafazakâr düşünce üsluplarına”ait semboller dünyasını anlamakta da kullanılmış oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TRADITIONAL DISTRICT, A CONSERVATIVE IMAGE: A HISTORY OF ÜSKÜDAR BETWEEN 1838-1914 Burak Onaran M.A, History Supervisor: Professor Edhem Eldem September 2002 In this thesis, Üsküdar, one of the four administrative districts of Ottoman Istanbul, has been analysed between 1838 and 1914 with reference to the concepts of“conservative”and“traditional”. Üsküdar's cultural and economic structure has been analysed according to the changes undergone, or to the changes not undergone when compared with the other districts of Istanbul. The image of Üsküdar formed in that period has been analysed by looking at how Üsküdar and Scutarians were described in late nineteenth and early twentieth century texts such as novels, newspapers, guide books and travel books. In the last chapter, Üsküdar's cultural structure and image has been re-evaluated in the context of the“conservative mode of thought”of late Ottoman modernists. The findings of this study, looking at Üsküdar through the concept of“conservatism”, have been used in order to understand the world of symbols that is related to the“conservative mode of thought”of late Ottoman modernists. IV