Bursa Kaleiçi'nin güneydoğu bölümünde 1990'dan günümüze korunması gerekli mimari miras değerlerinin dönüşümü üzerine bir araştırma
A research on transformation architectural heritage values which are essential to conserve in south eastern section of Interior Castle of Bursa from 1990 to nowadays
  1. Tez No: 457810
  2. Yazar: NİLÜFER DİRİKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bitinya, Bizans ve Roma'da bir kale kent; Osmanlı'da bir semt olan Bursa Kaleiçi Bölgesi (Hisar), yaklaşık 2200 yıldır önemini kaybetmemiştir. Tez konu alanı olan Bursa Kaleiçi Bölgesinin güneydoğu bölümü çalışma kapsamında; Bursa'nın detaylı ilk haritası olan 1862 Suphi Bey Haritası, Hisar'ın da dâhil olduğu, kentin geleneksel dokusunun hemen hemen bozulmadan kalabildiği alanların yoğun olduğu bölgede hazırlanan 1990 Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlık tespitleri ve 2015 tespitleri olmak üzere üç dönemde incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, amacı, kapsamı ve yöntemi; ikinci bölümde Bursa Kaleiçi'nin fiziksel yapısı ve tarihsel gelişim süreci anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Bursa'da planlama süreçlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Kaleiçi'nin güneydoğu bölümünde 1862 Suphi Bey Haritası'ndan 1990 Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlık tespitlerine ve 2015 yılı tespitlerine kültürel varlıkların değişim süreci incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, 1862, 1990 ve 2015 dönemleri karşılaştırılıp varılan sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Interior Castle of Bursa which was a city in Bithynia, Byzantine and Roman; a district in Ottoman, has not lost its importance for about 2200 years. South eastern section of Interior Castle of Bursa which is the subject area of the thesis is examined in three periods within scope of the study; including 1862 Suphi Bey Map which is the first detailed map of Bursa, preparation of determinations of 1990 Conservation Development Plan which was prepared in the region where the traditional texture of the city maintained almost without deformation, including the Fort, and determinations of 2015. In the first chapter of the thesis, its purpose, content and method; in the second chapter, the physical structure and the historic development process of the Fort of Bursa is explained. In the third chapter, the planning processes in Bursa is given place. In the fourth chapter, the period of change of cultural property from 1862 Suphi Bey Map to preparation of determinations of 1990 Conservation Development Plan and the determinations of 2015 in south eastern section of Interior Castle are examined. In the fifth chapter, the final conclusions after the comparisons of 1862, 1990 and 2015 periods are revealed.