Serbest bölgelerde şube statüsünde faaliyette bulunan şirketlerin merkezi ile olan ilişkilerinin muhasebe sistemi açısından irdelenmesi
The Accounting procedures of the relationship between the free zone branch and the mother company
- Tez No: 125067
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz Bu çalışmada ülkemiz serbest bölgeleri ve serbest bölgelerde şube statüsündeki şirketlerin merkezi ile olan ilişkilerinin muhasebeleştirilmesi konusu ele alınmıştır. Serbest bölgeler coğrafi olarak ülkemiz sınırlan içinde tanımlanmış N olmakla beraber gümrük hattı dışında sayılır.Bu bölgelerde gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve emlak vergisi dahil olmak üzere tüm vergiler ile, resim, harç, gümrük ve kambiyo mükellefiyetlerine dair mevzuat hükümleri uygulanmaz. ~* Ülkemiz serbest bölgelerinde şube statüsünde faaliyet gösteren şirketlerin merkezi ile olan ilişkilerini daha çok ithalat, ihracat ve kısa süreli finansman ihtiyacım gidermek için yapılan para transferleri oluşturur. Serbest bölgelerde şube statüsünde faaliyet gösteren şirketlerin dönem sonlarında hazırlamış oldukları finansal tabloları merkez şirketin finansal tabloları ile konsolide edilir. Finansal tabloların konsolidasyonu işlemi merkez şirketin ve şube şirketin gerçek durumunu ortaya çıkarır. ABSTRACT In this study, the free zones in Turkey, and the accounting procedures of the relationship between the free zone branch and the mother company has been viewed. Although the free zones are within the geographical borders of Turkey they are considered to be outside of country and flow of the goods to and from the free zone is the same as from foreign markets.The companies or branches operating in the free zones are not liable for any taxation, including the corporate tax, the income tax, the real estate tax and other various taxes and duties. In Turkey the relationship between the free zone branch and the mother company mainly consists of imports, exports and monetary transactions for the purpose of securing short term finance for daily operations. The year end financial tables and reports of the branch and the mother company are which prepared separately, are consolidated.The consolidation of the financial tables show the actual plight of the mother company and the branch. m
Özet (Çeviri)