Türkiye'de arkeolojik sit alanlarının korunması ve değerlendirilmesi sorunu
The Problem of protection and management of archaelogical sites in Turkey
- Tez No: 125082
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZ Arkeolojik sit alanları ve özellikle tarihöncesi yerleşimlerin korunması ve değerlendirilmesi konusunda ülkemizde yaşanan sorunları incelemek amacı ile, öncelikle arkeoloji ile ilgili kavramların dünyada ve Türkiye'de gelişimi, tarihsel süreç ve konu ile ilgili önemli belgeler yardımı ile incelenmiş, son yıllarda arkeoloji konusunda dünyada gelişen yeni yaklaşımlar tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu bilgiler ışığında bu güne kadar çeşitli nedenlerle geri planda kalan tarih öncesi arkeolojik sit alanları konusu ayrı olarak ele alınmış, bu konuda Türkiye'de var olan yasal çerçeve incelenmiştir. Bu alanlarda yapılan çalışmalar ve uygulamalardaki sorunlar üzerine somut örneklerden yola çıkarak bir durum saptaması yapılmış ve son bölümde sorunların, çözümüne yönelik olarak tanımı üzerinde durulmuş ve çağdaş yaklaşımlardan yola çıkarak bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT In order to define problems concerning the protection and management of archaeological sites in Turkey with the main focus being on prehistoric sites develop ment of related concepts in the world as well as in Turkey have been surveyed with the objective historical progress and important documents about this object have been considered. Than, newly developed approaches on site management have been intro duced. In the light of these knowledges, prehistoric archaeological sites, which had been overlooked, have been taken up. Existing legislation about on this issue in Turkey has been investigated. The present status of site protection and management in Turkey has been defined, by using concrete appications. In the final chapter, strati- gies oriented to the solution of these problems have been suggested.
Özet (Çeviri)