Küreselleşen hukuk ve ulusal egemenliğe etkisi
Globalization of law and its impact the national sovereignty
- Tez No: 125081
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
öz“Küreselleşen Hukuk ve Ulusal Egemenliğe Etkisi”konulu bu çalışmada“Uluslararası Hukuk”,“Egemenlik”,“Küreselleşme”,“UIus-Devlet”ve“Birleşmiş Milletler”kavranılan ayrıntılı bir biçimde, ilgili başlıklar altında incelenmiştir. 1990'da Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla dünyada hemen her alanda hızlı yapısal değişmeler ortaya çıkmış ve bundan pek çok kurum ve kuruluş da etkilenmiştir. Bu yeni süreçten en çok etkilenen ulus-devlet yapısı olmuştur. Ulus-devletin fonksiyonlarında değişmeler olduğu gibi, egemenlikleri de azami ölçüde sınırlanmıştır. Bununla birlikte, bazılarının ileri sürdüğü gibi ulus-devlet yok olmamış; aksine uluslararası sistemin ve uluslararası hukukun odak noktası olmaya devam etmiştir. Küreselleşme denilen bu süreç, hukukun küreselleşme ivmesini de arttırmış olmakla birlikte bu henüz başarılamamıştır. Ancak, Birleşmiş Milîetler'in yapısında yapılacak bazı değişikliklerle ve özellikle güçlü devletlerin egemenliklerinden yapacakları özverilerle bir küresel dünya idealine ulaşılabilir. ABSTRACT In this study on“Globalization of Law and Its Impact on The National Sovereignty,”the concepts of“International Law,”“Sovereignty,”“Globalization**, ”Nation-State“ and ”United Nations“ are examined in detail under relevant headings. Ever since the collapse of the Soviet Union in 1990, some rapid structural changes have begun to emerge affecting many institutions in almost all areas. Through this process, those so called nation-states have be the most affected ones. There have been changes in the functions of nation-states as well as their sovereignty with the maximum degree of constraint. However, contrary to some opinions, the entity of nation-state has not disappeared but is still continuing to be the focus of international system and international law. The globalization process has given rise to the trend of globalization of law, but it is far from its realization yet. But through some changes in the structure of the United Nations and especially some compromise on the part of the stronger nations from their sovereignty, the ideal of ”Global World" can be achieved. ui
Özet (Çeviri)