Görmeyen çocuklarda benlik kavramı ve rasyonel düşüncenin gelişiminde rasyonel duygusal eğitimin etkisi
The Effects of rational-emotive education on the development of rational belief and self-concept in blind children
- Tez No: 125083
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ALEV ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada görmeyen çocuklarda benlik kavramı ve rasyonel düşüncenin gelişmesinde, rasyonel duygusal eğitim programının (RDE) etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 10-13 yaş arasındaki 42 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin gruplara dağılımı random seçim yöntemi ile yapılmıştır. Yirmisi RDE programına, yirmi ikisi ise kontrol grubuna alınmıştır. Çalışmada Ön-son test modeli uygulanmıştır. Araştırmada Piers-Harris Benlik Kavramı Ölçeği ile Kazinova ve arkadaşları tarafından geliştirilen düşünce envanteri kullanılmıştır. Eğitim programı haftada 3 kez ve her biri birer saatten oluşan, toplam 13 oturumdan meydana gelmiştir. Araştırmada uygulanan program, Duyguların tanımlanması, Duygu ve Düşünce arasındaki bağlantının kurulması, Olay-Duygu-Düşünce ve Davranış arasındaki ilişkinin kurulması, Mantıklı ve Mantıksız Düşünce, Karşı Durma kavramının tanımlarının yapılması ve Karşı Durmanın nasıl yapılacağı ile ilgili örneklerin uygulanması, Benlik kavramı ile ilgili tanımların yapılması, Fikir ve Varsayım kavramlarının tanımlarının yapılması, Sorumluluklar, Roller ve Kurallar ile ilgili konulan kapsamıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlar benlik kavramının ve rasyonel düşüncenin gelişiminde RDE programının etkili olduğunu göstermiştir. Deney grubunda ön-son test uygulamaları arasında oldukça anlamlı fark çıkmıştır. Deney ve kontrol grupları arasındaki son test sonuçları incelendiğinde, benlik kavramında her iki grup alasında anlamlı bir fark çıkmazken, düşünce son testinde her iki grup arasında anlamlı bir fark çıkmıştır. Yaş ve cinsiyet açısından sonuçlar incelendiğinde, hem kızların hem erkeklerin yaşlan ne olursa olsun RDE programından yararlandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of rational emotional education program on the development of self-concept and rational thought in“blind children is investigated. Forty-two students between the ages 10-13 participated the study. The students are distributed into the experimental and control groups randomly. Twenty students were in the R D E program group (the exprimental group) and 22 students were in the control group. In the study pre-test and post-test model is used. The measures used were Piers-Harris Self-Concept Scale and a thought inventory developed by Kazinova and et al. The education program is composed of 13 sessions given to students 3 sessions per week for an hour at each session. The program includeded the following subjects: Defining the Emotions; Making connection between the Emotions and Thoughts; Making the connections between the Event-Emotion-Thought and Behavior; Rational”and Irrational Thought; Defining the Challenging and giving examples on how-to challenge; Defining the Self-Concept; Defining the Idea and Assumption concepts, Responsibilities, Roles and Rules. In the statistical analysis of the research variance analysis is applied. The results showed that the RDE program is effective in the development of self-concept and rational thought In the experimental group very significants differences is found between the pre-test and post-testmeasures. Between the experimental and control groups the post-test results are not significant for self-concept scale but there is a significant difference for the thought scale. When the results are evaluated using the age and sex variables it is seen mat both girls and boys made improvements in the RDE program in all age groups.