Yaratıcı örgüt kültürünü oluşturan yönetici tutumları: Kamu ve özel sektör karşılaştırması
- Tez No: 125090
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışma, kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alan çeşitli öğrenim düzeyindeki çalışanların, yaratıcı örgüt kültürünü oluşturan yönetici tutumlarına ilişkin algılamalarının değerlendirmesi ve her iki sektördeki yönetimlerin yaratıcılığa yönelik tutumlarının karşılaştırılmasına yöneliktir. Çalışma, kamu ve özel sektörde değişik kademelerde görevli 150 çalışana uygulanan toplam 50 sorudan oluşan soru kağıdından elde edilen verilerin analizine dayalıdır. Çalışanların yaratıcılığa yönelik yönetici tutumlarını algılama düzeyleri incelendiğinde, kamu yöneticilerinin yaratıcılığa yönelik tutum düzeylerinin özel sektör yöneticilerine oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Kamu ve özel sektörde faktör yükleri incelendiğinde, her iki sektörde de yaratıcı yönetici tutumlarının başında yönlendirme ve ödüllendirmenin ön plana çıktığı saptanmıştır. Yöneticilerin algılanan otorite kaynağı incelendiğinde; kamu sektöründe yöneticilerin algılanan otorite kaynağı çoğunlukla cezalandırma ve makam-statü olurken, özel sektörde uzmanlık, bilgi ve ödüllendirme ağırlıklı olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra her iki sektörde de uzmanlık, bilgi ve ödüllendirme cevabı verenlerle, ceza ve makam-statü cevabı verenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yaratıcı örgüt kültürü boyutuyla, çalışılan kurum ve demografik değişkenler (medeni hal, eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet) arasındaki ilişkinin anlamsız olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla yaratıcı örgüt kültürü oluşturmada demografik özelliklerden çok, yönetimden kaynaklanan yapısal ve yönetsel özelliklerin etkili olduğu söylenebilir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, ayrıca benzer çalışmaların bulgularıyla paralellik göstermiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study comprises the evaluation of the perception of the employees, from different education levels, related to the administrative attitudes constituting creative organization culture; and the comparison of the attitudes of the administrators towards creativeness in both sectors. The study depends on the analysis of the data obtained from a questionnaire-comprising of 50 questions- which was filled in by 150 employees working in various positions in public and private sectors. When the employees' level of perception of the attitudes of administrators to words creativeness was examined, it was ascertained that the levels of attitude of the public administrators towards creativeness were lower when compared with the administrators of the private sector. When the factor loads in the public and private sectors were scrutinized, it was ascertained that guidance rewarding are the most important matters of the creative administrative attitudes in both sectors. When the perceived source of authority of the administrators is studied, it was ascertained that while the perceived source authority of the administrators working in the public sector is punishment and position -status, it is predominantly expertise, knowledge, and reward when the administrators working in the private sector is the case. In addition, in both of the sectors it was ascertained that there was a meaningful relationship between the ones whose responses were expertise, knowledge and reward and the others whose responses were punishment and position-status. It was also ascertained that the relationship between the extent of creative organization culture and the demographic variables (marital status, level of education, age, sex) was meaningless. Consequently, it can be concluded that structural and administrative characteristics stemming from the administration are more effective in establishing a creative organization culture than the demographic aspects. There are parallelisms between the findings obtained from this study and these obtained from similar studies. Ill