Hastanelerde hekim performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 125091
  2. Yazar: BEYHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hekimler, sağlık hizmetleri üretim ve sunumunda rol oynayan sağlık personelidir. Hastane maliyetlerinin büyük bir kısmı, hekimlerin kararlarıyla ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hekim personelin performansının, hastanenin verimliliği ve etkililiği üzerine önemli etkisinin bulunduğu söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, hekim personelin performansının değerlendirilmesi yöntemleriyle ilgili genel bilgiler sunmak ve bu yöntemlerin arasında sayısal yöntemler alanında yeni bir gelişme olan Veri Zarflama Analizinin uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Araştırma evrenini bir eğitim hastanesinde çalışan cerrahlar oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, hastanenin veritabanından alınmıştır. Araştırmada A, B, C, D, E ameliyat türleri, poliklinik sayısı ve yatan hasta sayısı, hekim çıktıları olarak kullanılmış, hekim girdileri ise sabit tutulmuştur. Hekim performansının ölçülmesi için, çıktı yönelimli, ölçekten sabit getirili veri zarflama analizi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise, Kruskal Wallis Varyans Analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada hekimlerin % 11 'inin teknik performansının tam olduğu belirlenirken, teknik performansı düşük olan hekimlerin üretme potansiyeli bulunmasına rağmen önemli miktarlardaki çıktıyı üretemedikleri bulunmuştur. Teknik performansı düşük ve yüksek hekim grupları arasında, üretilen çıktı ortalamaları bakımından istatistiksel açıdan anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Physicians play important roles in producing and delivering health care services. Great portion of health care costs are determined by the clinical decisions of physicians. Therefore it can said that the performance level of physicians has great impact on the efficiency and the effectiveness of health care organizations. The purpose of this study is to show applicability of the Data Envelopment analysis, a recent addition to the arena of quantitative decision models, for evaluating physician performance Research sample consist of comprise all surgeons employed by a teaching hospitals in Ankara. Data used in this study were collected via electronic databases of this hospital, Physician outputs include A, B, C, D and E types surgical operations, number of outpatients and number of inpatients. The inputs of physicians were assumed to be constant of 1. To measure physician performance output oriented-constant returns to scale DEA model were applied. To test the differences between groups, the Kruskal Wallis Variance Analysis method was employed. It was found that 1 1 percent of the physicians' technical performance was found to be higher compared to their counterparts. Moreover, the participating physicians whose performance level was to be found low had caused outputs slacks. It was found that there is a statistically significant differences between the physicians' groups who had lower and higher technical performances according to their mean r outputs. n