Yeme bozuklukları ile öfke tarzı arasındaki ilişkinin incelenmesi
A Study on the relationship between eating disorders and anger style
- Tez No: 125099
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİKA İKİZ-TUNABOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, yeme bozukluklarının öfke tarzı üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Yeme bozuklukları tanısı almış grup ile bu tanıyı almamış grup arasında, öfke tarza ve ifadesi bakımından ne gibi farklılıklar bulunduğunun saptanması ve iki grup karşılaştırılarak, araştırmanın amacına ulaşılmaya çalışılmıştır.Temel araştırma beklentisi, yeme bozuklukları tanısı almış grupta, bu tanıyı almamış gruba kıyasla, öfkenin daha zor ifade edilebilir olduğu yönündedir. Tanı almış grupta, kontrol etme arzusu, gıdaya yönelik davranışlarda olduğu gibi, öfke davranışında da beklenmektedir. Bu beklentiden yola çıkarak, yeme bozuklukları tanısı almış genç kızlar ve ayni yaş grubunda olan fakat bu tanıyı almamış genç kızlara, YTT-40, SÖÖTÖ (Sürekli Öfke-Öfke Tarzı Ölçeği) ve Rorschach Testi uygulanmuştır. Bulgulara göre, yeme bozuklukları ile öfke arasındaki ilişkide, patolojinin temel mekanizmalarından biri olan kontrol etme arzusu bakmandan, iki grup arasında anlamlı fark gözlenmiştir. Yeme bozuklukları tanısı almış gruptakiler, öfkelerini ifade etmek yerine kontrol ederek, bastırmayı tercih ederken, diğer grupta böyle bir duruma rastianmamışur.Araştırma sonuçlarında, bu patolojiden kaynaklanan farklılıklar, psikanalitik açıdan incelenerek tartışılmıştır. ABSTRACT The main purpose of this study is to find out the differences between a group diagnosed as ED and a non-diagnosed group, according to anger, and anger expression styles. The basic research assumption was that the group diagnosed as ED, would be more inhibited and repressing the feeling of anger and more reluctiant to express it as it is also seen in their attitudes to food, according to the non diagnosed group. To prove this hypothesis, Eating Attitudes Test (EAT-40), Trait Anger Expression Inventory and Rorschach Test are used to find out the differences, on the scope of anger, between the two groups. According to the findings of the study, the diagnosed group is found out to be significantly diffrerent on the control scale, as being more inhibited and repressive than the non-diagnosed group. In the results section of the study, the differences resulting from the eating disorders are disccussed with a psychoanalytical viewpoint. m
Özet (Çeviri)