Yüksek lisans öğrencilerinde sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between trait anger and anger expression and eating attitudes in graduate students
  1. Tez No: 642380
  2. Yazar: ECE CANSIN ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Genç yetişkinlik döneminde bireyler aşırı yeme, kendini aç bırakma ve sağlıksız yeme gibi davranışlarda bulunabilmektedirler. Bu amaçla, genç yetişkinlerde normal ve anormal yeme tutumu gösteren bireylerde öfke ifade tarzı düzeylerinde bir farklılaşma olup olmadığı araştırılmış ve yeme tutumunu yordayıcı temel değişkenler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, sosyodemografik faktörlerin yeme tutumu ve öfke belirtileri üzerindeki etkisini saptamak da araştırmanın diğer bir amacıdır. Araştırmaya İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde eğitim gören yaşları 22-57 yaş aralığında 117'si kadınlardan (%80.1), 29'u erkeklerden (%19.9) olmak üzere toplamda 146 gönüllü yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Kullanılan veri toplama araçları; Sosyodemografik Bilgi ve Veri Formu, Sürekli Öfke – Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Yeme Tutumu Testi'dir. Verilerin analizi için; IBM SPSS programından yararlanılmıştır. Sosyodemografik Veri Formu'ndaki değişkenlerin dağılımları Frekans Analizi ile tespit edilmiş. Ölçekler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerin alt ölçekler ile BKİ düzeyleri arasındaki ilişkisini saptamak amacıyla tek yönlü ANOVA testi ve anlamlı farkın hangi gruplar arasında olduğunu ortaya çıkarmak için çoklu karşılaştırma analizi Games-Howell testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında; Yüksek lisans öğrencilerinin sürekli öfke - öfke ifade tarzı ve yeme tutumu düzeylerinin yaşa, cinsiyete, medeni duruma, öğrenim dönemine, sosyoekonomik düzeye gibi demografik bilgilerin yanında, katılımcıların gelir getiren bir işte çalışıp çalışmadığına, kiminle yaşadıklarına, kardeş sayısına, kaçıncı çocuk olduklarına, boy ve kilolarına, olmak istediği ideal kilolarına, geçmişte ve şu an psikiyatrik yardım alıp almadıklarına; sigara, alkol ve madde kullanıp kullanmadıklarına, beden kitle indeksine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Yeme Tutumu Testinin analizi sonucunda kadınların %94'ü, erkeklerin ise tamamı normal yeme tutumuna sahip bulunmuştur. Yüksek lisans öğrencilerinde Yeme Tutumu ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeğinin toplam puanları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği toplam puanının yeme tutumu ölçeğinin dört alt faktörü ile de ilişkisinde sadece birinci alt faktörü olan şişmanlık kaygısı ile sürekli öfke arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, beden kitle indeksi ile şişmanlık kaygısı ve sosyal baskı arasında negatif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak araştırmanın bulguları literatür çerçevesinde incelenmiş, tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
They are seen in over-eating, starvation and unhealthy eating behaviors which are common in young adulthood. For this purpose, it has been investigated whether there is a difference in the level of anger expression in the individuals with and without normal and abnormal eating attitudes in young adults and the main variables that predict the eating attitude have been tried to be determined. In addition, the aim of the study was to determine the effect of sociodemographic variables on eating attitude and anger symptoms. A total of 146 volunteer graduate students, including 117 women (80.1%) and 29 men (19.9%), aged between 22-57 years of age attending the Istanbul Gelişim University participated in the study. Data collection means employed; Socio-demographic Information and Data Form, Trait Anger - Anger Expression Scale, Eating Attitudes Test. For analysis of data; IBM SPSS software was utilized. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationship between the scales. One-way ANOVA test was used to determine the relationship between the scales applied and the BMI levels, and multiple comparison analysis Games-Howell test was used to reveal which groups the significant difference was between. According to the findings of the research, constant anger of graduate students - anger expression and eating attitudes experienced by level, gender, marital status, education period, in addition to demographic information such as socioeconomic status, participants that a job running that income, they live with whom, number of siblings, kaçıncı they were children, height and their weight, their ideal weight he wants to be, in the past, and they are currently receiving psychiatric help; smoking, alcohol and drugs they use have been found to differ according to body mass index. As a result of the analysis of Eating Attitude Test, 94% of women and all of men had normal eating attitude. There was a significant positive correlation between the total scores of Eating Attitude and Trait Anger and Anger Expression Style. However, in the relationship between the total subscale scores and the four sub-factors of the eating attitude scale, a significant positive correlation was found between the anxiety subscale, the first sub-factor, and trait anger. According to the results of the correlation analysis, a significant negative correlation was found between Body Mass Index and obesity anxiety and social pressure. İn conslusion, the findings of the research are discussed with in the frame of the literature and suggested variable proposals.