From structuralism to postsructuralism: The narrator's relation to the narrative
Yapısalcılıktan postyapısalcılığa: Anlatıcının öyküdeki işlevi
- Tez No: 125098
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz“From Structuralism to Poststructuralism: The Narrator's Relation to the Narrative”başlıklı tez çalışması, anlatıcının (narrator) postmodern dönemde kendine dönük (self-reflexive/self-referential) söyleminden hareketle, öykü içindeki rol ve işlevindeki değişimini, yapısalcı akımca öngörülen sistematik kalıpları çıkış noktası alarak yansıtmaktadır. Bu çalışma, yapısalcılık sonrası (poststructuralist) akımda, anlatıcının rol ve işlevindeki bu değişimi,“öykü içinde öykü”(metafiction) anlatı tekniğine dayalı olarak, John Barth'ın“Lost in the Funhouse”adlı eserinde söylem (discourse) bazında örnek bir çalışmayla betimlemektedir: John Barth'ın“yitim edebiyatı”(the literature of exhaustion) olarak gönderme yaptığı postmodern edebiyattaki yitim ve tükenmişlik, yazar ve eleştirmenleri yeni anlatı teknikleri denemeye yöneltmiştir. Dolayısıyla bu tez çalışması, bir çok yazar ve eleştirmenin edebiyattaki tükenmişliğe dair savının tersine, yeni anlatıcının kullandığı farklı tekniklerle edebiyatın varlığını her zaman sürdürebileceğini savunmaktadır. Birinci bölümde, (“Structuralism: The Narrator's Relation to Narrative”), öykü anlatıcısının yazın düzeneğindeki işlev ve rolü, anlatı seviye ya da katmanları (levels) ve anlatıcının öykü içindeki varlığı ya da yokluğuna (his relation to the fabula) bağlı olarak incelenmektedir. İkinci bölümde, (“Poststructuralism: The Self-Reflexive Narrator”), öykü anlatıcısının yapısalcılık sonrası akımla rolündeki değişim, yer yer yapısalcılık akımıyla karşılaştırmalı olarak sunulmakta ve postmodern edebiyatta“öykü içinde öykü”anlatım tekniğinin sonucu olarak, anlatıcının kendine dönük söylemi, Fransız düşünür Derrida'nın gösteren (signifier) ve gösterilen (signified) arasında yıkılan bağa ve onun yerine kurduğu sonsuz gösterenler zinciri (the chain of signifiers) ve dolayısıyla gerçeklik kavramının çokluğuna ( the multiplicity of reality) v.s. bağlı olarak izlenmektedir.“A Case Study on ”Life-Story:“ The Post-Structuralist Narrating”başlıklı son bölümde ise John Barth'ın“Lost in the Funhouse”adlı eserindeki öykülerden biri olan“Life-Story”deki anlatıcıların kendine dönük söylemi, yapısalcılık sonrası akım ışığında,“öykü içinde öykü anlatımı”(metanarration) ve Barth'ın yitim edebiyatına getirdiği yineleme, tekrar tenikleri ile edebiyatın zenginleştirilmesine yönelik çabaları irdelenmektedir. Öykü anlatıcısının postmodern dönem edebiyatta geçirdiği değişim, kullanılan kendine dönük (self-referential) dil, gerçeklik kavramındaki değişim ve metinlerarası gönderme tekniği ışığında ortaya çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present research titled“From Structuralism to Poststructuralism: The Narrator's Relation to the Narrative”traces the change (the self-reflexive/self-referential mode of narration) in the role and function of the narrator in Postmodern American Fiction by taking structuralist systemic analysis of narrative as its point of departure. This research illustrates the change in the role and function of the narrator with a case study on“Life-Story,”one of the stories in the collection“Lost in the Funhouse”of John Barth as based upon the metafictional narration: the literary exhaustion in postmodern literature has led the the writers and critics to search for some new narrative techniques. Thus, this work demonstrates in three chapters the fact that the new narrative techniques such as“mise en abyme”(metafictional narration) help enhance the“replenishment”of literature. The first chapter (“Structuralism: The Narrator's Relation to the Narrative”) reflects the function of the narrator according to his relation to the fabula and narrative levels through references to the major critics of narrative (narratologists) such as Gerard Genette, F.K. Stanzel and Mieke Bal. The second chapter,“Poststructuralism: The Self-reflexive Narrator”covers the change in the role of the narrator in comparison with the structuralist thought and reveals his self- referential discourse in light of Derrida's deconstruction of the link between the signifier and signified, which is replaced by the“chain of signifiers”in consequence of the multiple nature of the notion of reality. The third chapter,“A Case Study on 'Life-Story:' The Post-Structuralist Narrating,”demonstrates the narrator's quest for an alternative mode of narration through metafiction by underlining the self-referential/self-reflexive discourse. Thus, the metalingual discourse, the unstable notion of reality and intertextuality bear witness to the change in the mode of narration in postmodern fiction with a view to sustaining and replenishing it.