Seyyid Mehmed Emin Vahid Efendi'nin Fransa sefareti ve İngiltere ile yapılan görüşmelere dair takriri
Seyyid Mehmed Emin Wahid Efendi's France offical travel and his takrir about the meeting England goverment
  1. Tez No: 125106
  2. Yazar: EROL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Seyyid Mehmed Emin Vahîd Efendi, Osmanlı bürokrasisinde uzun yıllar hizmet vermiş tecrübeli bir devlet adamıdır. Bir çok Osmanlı vilâyetlerinde yaptığı valilikler ve Divan-ı hümâyun katipliklerinde kazanmış olduğu birikim sayesinde Fransa devletine sefir olarak gönderilmiştir. Yaklaşık 1 yıl süren Fransa seyahati esnasında uğradığı yerler ve oraların coğrafyası hakkında verdiği bilgilerin yatımda Osmanlı-Fransa ilişkilerine dair ihtiva ettiği malumat sebebiyle onum Fransa Sefaretnamesi, diğer eserlerinin yanında ayrı bir ehemmiyete sahiptir. Bu görevi akabinde Osmanlı Devleti aleyhine meydana gelen Rusya ve Fransa ittifakı, İngiltere Devleti ile Osmanlı Hükümeti arasında bir yakınlaşmaya sebep olmuş ve bu yakınlaşma neticesinde iki devlet arsında gerçekleşen mükâlemede murahhas olarak görev alan Seyyid Mehmed Emin Vahîd Efendi XTX. asrın ilk çeyreğinde Osmanlı Devleti' nin önemli diplomatlarından biridir.
Özet (Çeviri)
Seyyid Mehmed Emin Vahîd Efendi, who has served so many years for Ottoman Empire in Ottoman bureaveracy was an experienced, statesman. He was sent to France as an ambassador, since he had got a lot of experience by working for a lot of years -in Ottoman districts and clerkships. Besides his other books, Fransa Sefaretnamesi has a lot of importance because during his France voyage which lasted abaut a year, he wrote every where he visited he gained a lot of geographic information abaut the places he visitedand the also wrote all the things abaut the relationship between Ottoman and France in the book. After this duty there was an agreement between Russia and France against Ottoman Empire which caused a new relationship between England and Ottoman Empire after this aproachment there was an agreement between these to goverments and Seyyid Mehmed Emin Vahîd Efendi managed this meeting as a“murahhas”he who was one of the most important politicians during XIX. Century, directed the policy of the Ottoman Empire. IV