Seyyid Mehmed Emîn Efendi Divânı (tenkitli metin- inceleme)
Seyyid Mehmed Emîn Efendi Divânı the comparet text- the analysis
  1. Tez No: 285884
  2. Yazar: MAHMUT GİDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM BİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyıl şairlerinden Seyyid Mehmed Emin Efendi'nin hayatı, sanatı, Türkçe Divanı'nın tenkitli metni ve kısa bir tahlilinden oluşmuştur.Mutasavvıf bir şair olan Seyyid Mehmed Emin Efendi, devrin özelliklerine uygun olarak sade bir dil kullanmış, yazdığı manzumelerle tasavvufî düşüncelerini açıklamıştır.Türk kültür ve edebiyat tarihine geçmişten geleceğe ışık tutan birçok şair ve yazar henüz bilinmemektedir. Bu çalışmayla onlardan biri olan ve divan edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biri olarak düşündüğümüz Seyyid Mehmed Emin Efendi'yi kültür ve edebiyat tarihimize kazandırmak istedik.
Özet (Çeviri)
This study consists of the life of Seyyid Mehmed Emin Efendi - one of the 18th century poets ? his art, the comperative text of Turkish Ottoman and a short analysis.Seyyid Mehmed Emin Efendi, a mystic poet, used a plain language convenient to the characteristics of his period, and explained his mystical thoughts with his poems.Many poets and writers illuminating the Turkish culture and literature from past to the future are not known yet. With this work, we achieved to make one of these unknown poets- Seyyid Mehmed Emin Efendi an important poet in our literature- appear in our history of culture and literature.