Kalite ödüllü işletmelerde toplam kalite yönetimi ve performans değerlendirme
Total quality management and performance evaluation in companies with quality awards
  1. Tez No: 125107
  2. Yazar: HALİSE UĞURTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
öz Performans değerlendirmenin toplam kalite yönetimindeki yeri ve önemi çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışma esnasında literatürde yer alan kaynaklardan yararlanılmış, kalite ödülü alan işletmelerdeki ve danışmanlık şirketlerindeki yetkili kişilerle görüşülmüştür. Ayrıca kalite ödülü alan altı ve toplam kalite yönetimi uygulamayan beş işletmede anket uygulaması yapılmıştır. Anket formunun oluşturulmasında KalDer'in performans yönetimi ile ilgili kıyaslama grup çalışması anket sorularından yararlanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre Türkiye'deki işletmelerin büyük bir kısmında performans değerlendirme bilincinin yeterince gelişmediği ve performans değerlendirme uygulamalarının amacından uzak olduğu görülmektedir. Kalite ödüllü işletmeler ise, performans değerlendirmeyi en iyi anlayan, uygulayan ve yararlanan işletmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the importance and role of the performance evaluation in total quality management. Literature sources were taken advantage of during the study and authorized officers of the companies awarded with quality rewards were visited. Also surveys were carried out in six companies with quality rewards and five companies that don't perform total quality management. KaDer"s survey questions regarding performance evaluation have been used in forming the survey form. The survey results revealed that most of the companies in Turkey didn't have enough performance evaluation awareness and that they were far away from the purpose of performance evaluation activities. The companies with quality awards on the other hand, are the ones that understand, apply and benefit performance evaluation. IV