Aile tedavisi ve sosyal hizmet
- Tez No: 12511
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
OZED Kuramsal nitelikli bir değerlendirme olan bu çalış mada aile tedavisinin çeşitli yönleri incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak, çalışmanın konusu, amacı kap samı ve yöntemi ele alınmıştır. İkinci bölümde aile tedavisinin tanımı, tarihsel ge lişimi ve ilkeleri üzerinde durulmuştur. üçüncü bölümde aile tedavisi yaklaşımlarının sınıf landırılması, psikoanalitik aile tedavisi yaklaşımı, yapısal aile tedavisi yaklaşımı, iletişim ve stratejik aile tedavisi yaklaşımı, eklektik aile tedavisi yaklaşımı, davranışsal aile tedavisi yaklaşımı ve Mc. Master aile tedavisi yaklaşı mı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde aile tedavisi ve sosyal hizmetler, aile tedavisinde sosyal hizmet uzmanının rol ve fonksiyon ları ve Türkiye* de aile hizmetleri ve aile tedavisi üzerin de durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, sonuç ve öneriler gelişti rilmeye çalışılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In. this theory oriented study, the various dimensions of Family Treatment have been elaborated. The first part covers the main topic, the objectives, the content and the method of the study. In the second part, the definition, historical devolopment and the principles have bean studied. The third part of the study, focuses on the classified Family Treatment Approaches;“Pschoanalysis Family Treatment Approach; Structural Family Treatment Approach; Oommunacation and Strategic Family Treament Approach; Eclectic Family Treatment Approach; Behavioral Family Treatment Approach and Mc. Master Family Treatment Approach. The fourth part focuses on ”Family Treatment and Social Work“; ”Roles and Functionals of Social Worker in Family Treatment“ and ”Family Services and Family Treatment in the Turkey". In the final part of this study, the suggestions for implementation of Family Treatment in Turkey takes place followed by general evalution of Family Treatment.