Kentsel mobilya ve efes tarihi kentinde bir örnek uygulama
  1. Tez No: 12512
  2. Yazar: FULYA ERTUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ii ÖZET Evrendeki gezegenlerden daha farklı özelliklere sahip olan dünya, gelişim süreci içerisinde diğer canlılar arasında farklılaşan bir türü geliştirmeye başlar. Hiç şüphesiz ki bu tür“insan ”d ir. İnsan, bedensel ve düşünsel varlığını kullanarak doğa ile birlikte ama doğal çevreden farklı bir yapay çevre oluşturur, yeni uygarlıklar kurar. Derken yaşamına“sanayileşme”süreci girer. Sanayileşmenin yan ürünü olarak görünen kentleşme olayının sonucunda büyüklüğü ve yoğunluğuyla ürkütücü kentler oluşur. Bu süreç içerisindeki tek amaç; doğal, toplumsal ve yapay çevreyi kendisine yakınlaştırmaktır. Yapay çevre olarak oluşturduğu, kentin bünyesinde yer alan“kentsel mobilyalar”bu çabanın sonucu ortaya çıkan ürünlerin ancak küçük bir kesitidir. Herkese açık ve kamunun sorumluluğunda olan yapılanmış veya yapılanmamış kentsel kamusal alanlarda kullanılan kentsel mobilyalar mekanı tanımlayan ve tamamlayan öğeler niteliğindedir. Tasarımda önemli olan insan ölçeğini kaybolan mimari ve tarihi değerleri gündeme getirmektir. Kentlerimizin topografyaları. iklim ve diğer fiziksel özellikleri yanında nüfus, ihtiyaç ve kültürel farklılıkları düşünülerek her kente özgü, özel ve özgün çözümler bulunmalıdır. Ayrıca bunlar amaçları ile uyumlu yapısal, işlevsel bir değer taşımalıdırlar.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY The world, which have peculiarities than the other planets in the universe developped a special kind of species among the others during the development time. Without doubt, that species was“the human”. By using his physical and intellectual possessions, the human creates an artificial environment, sets up new civilizations and industrialization finds its way into his life. As a natural result, industrialization frightens the big cities with its greatness and crowdedness. Meanwhile, the only aim is to get closer with the social, natural and artificial environment. The street furniture which come into existance as a result, is only a small portion of this ef fort. The furniture which has been used in the public places is the item that describes and completes the places. In design, it is very important to keep last artistic skills fresh and to think thopographies, climates and other physical pecularities besides population, needs and cultural differences and to find private, original and independent solutions for every city. In addition, they must have structural and functional values which suits.