Liseli gençlerin kimlik statülerinin cinsiyet, yaş ve sosyal-çevre açısından incelenmesi
  1. Tez No: 12510
  2. Yazar: AZMİ VARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, lise çağındaki gençlerin benlik-kimliği statülerini araştırmak ve cinsiyet, yaş ve sosyal-çevrenin kimlik statüleri üzerindeki etkilerini incelemektir. İçel'in Tarsus ilçesinde, biri özel ikisi devlet okulu olan üç okulda, toplam 638 lise öğrencisiyle yürütülen araştırmada, Bennion ve Adams 'in ülkemizde üniversite öğrencileri üzerinde güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmış olan. Benlik Kimliği Statüleri Objektif Ölçeği Geliştirilmiş Formu (EOM-EIS) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ülkemizdeki liseli öğrenci örneklemindeki deneklerin çoğunluğunun kararsız kimliğe sahip olduğu görülmüştür. En sıklıkla rastlanan ikinci kimlik statüsü, başarılı kimlik statüsü olmuş ve bunu sırasıyla kargaşalı ve erken bağlanmış kimlik statüleri izlemiştir. Deneklerin kimlik statülerine dağılımının ise, cinsiyete bağlı olmadığı bulunmuştur. Diğer yanda, artan yaşla birlikte olumsuz kimlik statülerine (erken bağlanmış ve kargaşalı) sahip olan deneklerin yüzdesinde azalma; olumlu kimlik statülerine (başarılı ve kararsız) sahip olan deneklerin yüzdesinde ise artış görülmüştür. Bu bulgu, küçük bir örneklem grubuyla yapılan izleme çalışmasından elde edilen verilerle de desteklenmiştir. Aynı şekilde, sosyal çevrenin de kimlik statüleri üzerinde anlamlı düzeyde etkisi olduğu görülmüştür. EnIll yüksek oranda olumlu kimlik statülerine, göreceli olarak yüksek sosyo-ekonomik düzeyden gelen, çeşitli imkanlara ve alternatiflere sahip olan gençler arasında rastlanmıştır. Ancak, imkanların ve alternatiflerin oldukça sınırlı olduğu ortamların da yüksek oranda olumlu kimlik statülerine yol açtığı görülmüş ve sınırlı sayıdaki alternatiflerin gencin karar almasını (bağlanma yapmasını) kolaylaştırdığı düşünülmüştür. EOM-EIS'in güvenirlik ve geçerliği çeşitli tekniklerle irdelenmiş ve ölçeğin liseli gençlerin kimlik statülerinin belirlenmesinde güvenilir ve geçerli bir ölçek olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study was to examine ego-identity statuses of high school students and investigate the effects of gender, age and social-environment on the identity statuses. 638 high school students from one private and two government schools in Tarsus participated in the study. Identity statuses of the subjects were assessed by Bennion and Adams's Extended Version of Objective Measure of Ego Identity Statuses (EOM-EIS), which was previously shown to be a reliable and valid instrument in assessing identity statuses of Turkish university students. The results of the study showed that the majority of the high school subjects were in moratorium. The second most frequently encountered identity status was identity achievement, followed by identity diffusion and foreclosure. No gender differences was observed in relation to the subjects' distribution to the four identity statuses. On the other hand, there were increases with age in the percentage of subjects in advanced statuses (achievement and moratorium) and decreases in the less mature statuses (foreclosure and diffusion). This finding was also supported by the data from a follow-up study carried by a small sample of subjects. In the same way, social-environment was found to have significant influence on identity statuses of the subjects. The highest percentage of subjects in advanced statuses wasobserved to come from high socio-economic backgrounds, rich in alternatives. It was also observed that students coming from most disadvantaged environments that offered fewest alternatives also had relatively higher percentage of advanced statuses and it was thought that fewer alternatives facilitated commitments. Finally, the reliability and validity of EOM-EIS was investigated and the results showed that EOM-EIS is an appropriate instrument for use with high school age sample.