Küçük metrekaredeki toplu konutun gerekliliği ve iç mekan düzenlemesinde kullanılan donatım elemanlarının saptanması
  1. Tez No: 12513
  2. Yazar: ASLI KARAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Endüstri Devrimi sonucu köyden kente göçün başlamasıyla ortaya çıkan ve halen önemini koruyan konut sorunu, konut açığı çözümünde küçük konutların gerekliliği ve bu konut çözümündeki elemanların modüler olması gerektiği anlatılmıştır. Konut içindeki donatım elemanları ise, konutun bir birimi olan mutfakta ele alınmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Konut Sorunu genel olarak belirtildikten sonra, Çeşitli Dünya ülkelerinde ve ülkemizde konut sorununun çözümü için yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Ayrıca Konut tipolojisindeki değişimlere de kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde konut sorununun çözümünde küçük konutun önemi, tanımı ve küçük konutlarda kullanılan donatım elemanlarının modüler ve çok yönlü olması gerektiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ilk önce konutlardaki mekan organizasyonu ve mutfakların tipleri, daha sonra araştırma da ele alınan birim olan küçük konutlardaki mutfak ve donatım elemanları incelenmiştir. Ayrıca günümüzde değişen mutfak kavramıda Alternatif mutfak adı altında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise küçük konut ve bu konut mutfağının kazandığı anlamla birlikte kullanılan donatım elemanlarının başarılı olabilmesi için gerekli araştırmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the consequences of the industrial revolution, the housing problem is analysed, as-the necessity of small houses and the equipments to be modular emerged as a result of the shift of the population from rural areas to urban areas, in the years following the industrial revolution. Within this context the scope of this study is especially condensed on kitchen equipments-. This study is composed of four chapters. In the first chapter, after indicating the housing problem in general, the studies in different countries and in our country to solve the problem is looked over. The house typology is also analysed. In the second chapter, the importance and the meaning of the small house together with the equipments to be modular and multi purpose is studied. In the third chapter, firstly the present situation is discussed regarding the place organisation and kitchen types, then the research subject of the small house together with the alternative small kitchens and the equipments is discussed in depth. In the conclusion, together with the new meaning of small house and the small house kitchen, the studies for the equipments to be succesful are investigated.