Gelibolulu Suni Divanı ve tahlili
Divan of Gelibolu's Sun'i and analysis
- Tez No: 125127
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 644
Özet
“Gelibolulu Sun'î Dîvânı ve Tahlili”adlı bu doktora tezinde tenkitli metin ve tahlil çalışması yapılmıştır. Eski Türk Edebiyatının gelişimini takip edebilmek, geçirdiği evreleri iyi incelebilmek için öncelikle metinlerin tespit edilmesi daha sonra bunların bilimsel metotlarla incelenip değerlendirilmesi gerekmektedir. Gelibolulu Sun'î'nin doğum tarihi kaynaklarda yer almamaktadır. Faizî Tezkiresinde 1534'te vefat ettiği kayıtlıdır. Hemşehrisi Gelibolulu Âlî 50 yaşlarında vefat ettiğini söylediğine göre Sun'î'nin, 1484-1485 yıllarında doğmuş olabileceğini tahmin etmekteyiz. Medrese eğitimini yanda bırakmış, hayatının değişik dönemlerinde kâtiplik ve eminlik mesleklerinde bulunmuştur. Kaynakların üzerinde ittifakla durduğu konu; Sun'î'nin yaşadığı dönemde değeri ölçüsünde itibar ve iltifat görmediği, maddî bakımdan hep zorluk çektiğidir. Bu çalışma bir giriş ve dört bölümden oluşmuştur. 1. bölümde şairin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti; 2. bölümde ise dîvânın şekil yönünden incelenişi bulunmaktadır. 3. bölümde dîvânın tahlili yapılmıştır. 4. bölümde ise dört yazma nüsha kaışılaştınhp tenkitli metin (edisyon kritik) ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde çalışmanın bir değerlendirmesine yer verilmiş ve Sun'î'nin Klâsik Türk Edebiyatı içindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, titled“Gelibolulu Sun'î Dîvânı ve Tahlili”, the works of Sun'î was analyzed with constructive analysis approach. In order to understand the development of Classical Turkish literature, and analyzing the different phases of it, it is imperative to outline the code of the works first, and then these code should be investigated for further understanding. The birtdate of Gelibolulu Sun'î is not given in the historical documents. In the document called“the tezkire of Faizî ”, it was mentioned that he deceased in 1534. One of his fellow writers, Gelibolulu Âlî, wrote that Sun'î was 50 years old when he died. Taken this into account, it can be concluded he was born around 1484-1485. Having dropped out from the theological education, he served as a writer and officer roles in different phases of his life. One fact on which all the historical resources agree on is that his works and character were never recognized and given enough attention when he was alive. Therefore, he had lived in financial difficulties all along. This thesis consisted of four sections. In the first section, the life of the writer is given with his works and importance of his works. The next section will talk about the analysis of his divan from a methodological perspective. The detailed analysis of the divan is given in the third section. The fourth secion is giving the comparative analysis of four copies of his works. Finally, the conclusion section talks about the results of this thesis by summarizing and pointing out the impact of Sun'î on Classical Turkish Literature.