Kavak çayı (Gelibolu Yarımadası: Çanakkale) tatlısu molluska faunası üzerine bir araştırma
A research on freshwater mollusca fauna of Kavak stream (Gelibolu Peninsula: çanakkale)
  1. Tez No: 498264
  2. Yazar: DEMET BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ANIL ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında Gelibolu Yarımadası (Çanakkale)'nda yer alan Kavak Çayı'nın Gastropoda ve Bivalvia faunası ile bazı su kalitesi parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kavak Çayı havzasından seçilen 5 istasyondan mevsimsel olarak molluska faunası örneklemeleri yapılarak, yüzey suyu sıcaklığı (°C), pH, çözünmüş oksijen (mg/L, %), redoks potansiyeli (ORP) elektriksel iletkenlik (µS/cm), toplam çözünmüş katılar (TDS, mg/L) gibi bazı su kalitesi parametreleri yerinde ölçülmüştür. Ek olarak, örnekleme noktalarından alınan su örneklerinden klorür (CI- mg/L), sülfat (SO4-, mg/L), nitrat (NO3-, mg/L), kalsiyum (Ca, mg/L), magnezyum (Mg, mg/L), sodyum (Na, mg/L), nikel (Ni, mg/L), kadmiyum (Cd, mg/L), bakır (Cu, mg/L), baryum (Ba, mg/L), demir (Fe, mg/L), kobalt (Co, mg/L), mangan (Mn, mg/L), bor (B, mg/L), alüminyum (Al, mg/L), krom (Cr, mg/L), kurşun (Pb, mg/L) değerleri laboratuvarda iyon kromotografisi ile ölçülmüştür. Araştırma bölgesinde tatlısu molluska faunasına ait toplam 17 takson belirlenmiştir. Yerinde ve laboratuvarda ölçülen su kalitesi parametrelerinde mevsimsel dalgalanmalar gözlemlenmiştir. Su Kalitesi Kontrolü Yönetmenliğine göre tüm istasyonlardaki yüzey suyunun alüminyum iyonu değerlerine göre çok kirlenmiş su sınıfında olduğu belirlenmiştir. Benzer sonuçlar istasyon II ve istasyon III için sırasıyla nitrat (NO3-) ve kurşun (Pb) değerlerinde gözlemlenmiştir. pH değerinin bazı dönemlerde istasyon II haricinde 8,2 değerinin üzerinde ölçüldüğü kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Kavak Çayı ve havzasında su kalitesinin belirli dönemlerde kötüleştiği belirlenmiştir. Buna bağlı olarak da, ortamda yaşayan molluska faunası kompozisyonunun genel olarak organik kirliliğe toleranslı türlerden oluştukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to determine of Mollusca fauna and some water quality features of Kavak Stream located on Gallipoli Peninsula (Çanakkale). Thus, Mollusca fauna and water were sampled on the pre-selected sampling stations seasonally. In the sampling, some parameters of water such as temperature (°C), pH, dissolved oxygen (mg/L, %), oxidation-reduction-potential (ORP) electrical conductivity (µS/cm), total dissolved solids (TDS, mg/L) were measured in-situ. Additionally, some ion concentrations such as chloride (CI- mg/L), sulphate (SO4- mg/L), nitrate (NO3- mg/L), calcium (Ca mg/L), magnesium (Mg mg/L), sodium (Na mg/L), nickel (Ni mg/L), cadmium (Cd mg/L), copper (Cu mg/L), barium (Ba mg/L), iron (Fe mg/L), cobalt (Co mg/L), manganese (Mn mg/L), boron (B mg/L), aluminum (Al mg/L), chrome (Cr mg/L), lead (Pb mg/L) were analyzed in laboratory by ion chromatography (ICP-OES). In total, seventeen taxa of Mollusca were identified. Seasonal fluctuation was observed of the parameters both measured in-situ and analyzed in the laboratory. According to the Turkish water quality control legislation, surface water quality has been classified as highly degraded in all sampling stations due to excessive concentrations of Al. Similar results were observed in sampling stations II and III for nitrate and Pb concentrations respectively. pH levels were recorded over 8.2 in some seasons except station II. In conclusion, water quality was deteriorated in the Kavak Stream catchment for certain periods have been determined. Accordingly, the aquatic Mollusca community of the study area was composed of tolerant to organic pollution levels.