Aşıklı Höyük iskeletlerinin morfolojik olarak karşılaştırmalı incelenmesi
A Comparative research on the morphology of the skeletons of Aşıklı
  1. Tez No: 125143
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR BALKAN ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
öz Çanak-Çömleksiz Neolitik döneme tarihlenen Aşıklı Höyük Aksaray il merkezinin 25 km. güneydoğusunda, Melendiz Irmağı' mn kıyısındadır. Alan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Anabilim Dalı tarafından, Prof. Dr. Ufuk Esin' in başkanlığında kazılmıştır. Yerleşimde, 1989-2001 yılları arasında yapılan çalışmalarda değişik yaş ve cinsiyetlere ait 65 iskelet açığa çıkarılmıştır. Bu çalışmada, iskeletlerin arkeolojik bağlamlarının belirlenmesi, gömütün konduğu ortamla birlikte, pozisyonlarının detaylıca tanımlanarak kadavranın ilk pozisyonunun saptanması ve kemik yüzeylerindeki renk değişimlerinin nedenleri belirlenmesi hedeflenmiştir. Son olarak, bütün verilerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda Aşıklı topluluğunun ölü gömme uygulamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. ABSTRACT 25 kilometers southeast to the province of Aksaray, Aşıklı Höyük is a site on the Melendiz River, dated to Pre-Pottery Neolitic period. Under the leadership of Prof. Ufuk Esin, the site has been excavated by the Department of Prehistory, Faculty of Letters, University of Istanbul. 65 skeletons of different ages and sexes have been unearthed in excavations during the seasons between 1989 and 2001. In this work, it is aimed to define the archaeological context of the skeletons and to define the primary positions of cadavers via a detailed description of the positions of skeletons and the interment places and to set down the reasons of colour change on bone surfaces. Finally, considering all data, it is aimed to assess the burial applications of the Aşıklı community. m
Özet (Çeviri)