Elazığ/Norşuntepe Demir çağı iskeletlerinde diş yapısı ve hastalıkları
- Tez No: 25942
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Norşuntepe, Elazığ'ın 26 km. güneydoğusunda, Harmanpmar (Alişam), Elampmar (Yukarı Ağınsı) ve Kavakalfr (Aşağı Ağınsı) köyleri arasında yükselir. Boyutları kuzey-güney doğrultusunda 500 m., doğu-batı doğrultusunda ise 300 m. 'yi aşar. İlk tunç ve demir devirlerini kapsayan bir yerleşme yeridir. Demir devrine ait bu yerleşme yerinde 14'ü kadın, 14'ü erkek, 4'ü de çocuk olmak üzere toplam 32 bireyin diş yapısı ve hastalıkları incelenmiştir. Norşuntepe bireylerinin dişleri üzerinde alınan ölçüler, Eski Anadolu toplumlarında yapılan çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Hotelling Pubs tekniği kullanılarak yapılan istatistiksel çalışmalar Norşuntepe dişlerinin Anadolu Kalkolitik dönem dişlerine yakın ölçülerde olduğu saptanmıştır. Yakınlık derecelendirilmesi yapılacak olunursa sırasıyla şu toplumlar Norşuntepe dişlerine benzer ölçüler vermektedirler; Anadolu Kalkolitik, Çayönü Neolitik, Anadolu Demir, Aşıklıhöyük Neolitik, Hayazhöyük Tunç. Norşuntepe bireyleri yaşlı bir toplumu oluşturur. Erişkinlerinin yaş ortalaması 48.2'dir. Norşuntepe bireylerinin diş hastalıkları da araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Pre-mortem diş kaybı oram % 13.8'dir. Brothwell'e göre yapılan diştaşı oranlarında da 30 bireyden 20'sinde de diştaşma rastlanmış, % 43.3 az, % 16.6 orta, % 6.6 çok oranında belirlenmiştir. Aşınmalarda, kadınlardaki aşınma oranlan erkeklerdeki aşınma oranlarına göre fazla çıkmıştır. Norşuntepe bireylerinde diş çürüğü oranı % 11.27'dir. Sürmemiş diş oranı % 16.6'dır. Beslenme bozuklukları neticesinde ortaya çıkan hypoplasia da toplumda 24 bireyden 17'sinde az, l'inde orta, 3'ünde çok oranında bulunmaktadır. Alveol kayıbnın da olması, dişeti hastalıklarının toplumda var olduğunu göstermektedir. 30 bireyden 8'inde abse; Brothwell'e göre kronik abse gözlenmiştir. Shovel shaped % 36.6 oranında rastlanabilen bir oluşumdur. Carabelli'ye 1 bireyde IVrastlanılmıştır. 8 normal, 5 mandibula içeride bulunan occlusion belirlenmiştir. 417 dişi bulunan toplum genelinde 233 tane de. post-mortem diş kaybı vardır. Bu sonuçlara göre toplumumuz yaşlı ve hastalıklı bir toplumdur. Beslenme bozuklukları sert maddelerin çiğnenmesi, karbonhidratlı ve ince elenmiş grenli gıdaların alınması, mikroorganizma, kalıtım, ilerlemiş çürük, belirgin aşınma toplumumuzda göx-.lenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Norşuntepe rises among the villages of Harmanpinar (Alişam). Elampmar (Yukarı Ağmsı) and Kavakaltı (Aşağı Ağmsı), located 26 km. southeast of Elazığ. Lenglhs of what are 500 m. in the northsouth direction and extending 300 m. in the east-west direction. It is a settlement site that belgongs to early Bronze and Iron Ages. At this settlement which belongs to the Iron Age. The dental structure and disease of a total of 32 persons. 14 women, 14 men and 4 children have been examined. The age average in the adult is 48.2. The measurements taken from the teeth of the Norşuntepe people have been compared to the stdies made in the Old Anatolian Societies. The societies that have given close measures to the Norşuntepe teeth measures at the statistical study done bay using the Hotelling Pabs technique, are as follows. Anatolian calcolithic. Çayönü Neolithic. Anatolian Iron. Aşıklıhöyük Neolithic. Hayazhöyük Bronze. The teeth diseases of the Norşuntepe people also do make up the subject of the research. The rate of teeth loss before death is % 13.8. According to the rates of tartar by Brothwell. Tartar has been found in 20 of the 30 people. % 43.3 as low rates. % 16.6 as medium and % 6.6 as high rates. Corrosion is also found in this society. The rate of corrosion at the ladies happen to be higher than the men. The rate of tooth decay is % 1 1.27 at the Norşuntepe people. The rate of non erupted teeth is % 16.6. Hypoplasia which arises due to eating disorders, are found in low rates at 17, medium rates at 1 and in high rates in 3 people. The existence of the alveolar resorption in a society shows that there has been diseases involving the gums. In 8 of the 30 people, abscess has been found, according to Brothwell chronic abscess has been observed. Shovel shaped, is a structure that can be observed in a rate of % 36.6. Carabelly has been found in only 1 tooth. 8 normal 5 mandibulas occlision that is found in the interior have appeared. In the society that has 417 tooth, there appears to be 233 post mortem tooth loss. VIThe Norşuntepe society, is an old society with quiet a lot of teeth diseases. Food disorder (deficiency of the vitamins, masticating hard objects, eating finely sifted food and food with carbonhydrates, microorganisms, heredity, high rates of tooth decay and corrosion etc. have been observed. V/|