Türkiye'de lüks otomobil sektöründe showroom tecrübesinin satınalma davranışına etkisi
The Effect of the showroom experience to buying behavior at luxury automobile sector in Turkey
  1. Tez No: 125145
  2. Yazar: EMİN SELKUT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
öz Bu çalışmada lüks otomobil sektöründe, satın alma karar sürecinin alternatiflerin değerlendirilmesi aşamasında showroom tecrübesinin müşterinin satınalma kararında etkili olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmamızın sonucunun bu sektörde faaliyet gösteren otomobil satıcılarına ve araştırmacılara katkıda bulunabileceği düşünülmüştür. Bu araştırma sadece lüks otomobil sektöründe yapılmıştır. BMW ve LR Group Türkiye Genel Distribütörü olan Borusan Otomotiv İth. ve Dağ. A.Ş.' nin bayi ağında otomobil bakmak için showroom' a gelen müşterilerden, satınalan ve almayanlara yapılan anket ile her iki grubun verdikleri cevaplar arasında anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığı araştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we try to find out the answer to the question whether showroom experience effects the customer buying decision at the stage of evaluation of alternatives. The conclusion of this study will be usefull for automobile dealers and researchers. That investigation is done on for luxery car sector. The questionaire was implemented among the customers visiting Borusan Otomotiv İth. ve Dağ. A.Ş. which is the distributor of BMW and LR Group of Turkey. The answers of two groups; buyers and non buyers were examined and it was find out whether there was a significant difference between the answers, and results were evaluated. iv