Türk bankacılığında iç denetim ve risk yönetimi sistemlerine ilişkin yeni yaklaşımlar- Bir uygulama örneği: Tekstil Bankası A.Ş (Tekstilbank)
New approaches on internal auditing and risk management systems in the banks- A case study: Tekstil Bankası A.Ş. (Tekstilbank)
- Tez No: 125155
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
öz Tez çalışmamızda, dünya bankacılığında özellikle 1990'Iı yıllardan sonraki gelişmeler sonucunda önemi artan iç denetim ve risk yönetimi konusunda ortaya konulan yeni yaklaşımlar ile bunun sonucunda sistem oluşturma ve geliştirme çabalarının Türk bankacılığındaki gerek mevzuat gerekse de uygulama açısından yansımalarını irdelemek amaçlanmıştır. Türk bankacılığı açısından iç denetim ve risk yönetimi sistemlerinin oluşturulması konusunda en ileri nokta, 4389 sayılı yeni bankalar kanununun verdiği yetkiye dayanılarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan“Bankaların İç Denetim ve Risk Yönetimi Sistemleri Hakkında”yönetmelik olmuştur. Belirtilen yönetmelik ile getirilen düzenlemelerin Türk bankacılığı açısından çok yararlı sonuçlarının olacağı şeklindeki tezimiz ise çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Bu kapsamda öncelikle, yönetmelik ile getirilen düzenlemeler, yenilikler, değişiklikler, bunların olası sonuçları incelenerek içerdiği eksiklik ve aksaklıklar, uygulama zorlukları ve bunların ortadan kaldırılması yönünde yapılabilecek düzenlemeler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Burada çıkan sonuçların test edilmesi ise Tekstil Bankası A.Ş. üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılmış olup, yönetmelik hükümlerinin tam olarak uygulanması halinde Türk bankacılığında gerçekleşmesi beklenen öngörüler, maddeler halinde banka üzerine uygulanarak muhtemel sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Belirtilen çalışmayı yaparken; gözlem metodu, bankanın halka açık mali tablolarının analizi, bankanın web sitesinden elde edilen bilgiler, iç denetim ile risk yönetimi sistemlerinde görevli personel ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Sözkonusu yönetmelik, bazı hataları, eksiklikleri ve uygulama zorluklarını içerse de Türk bankacılığı açısından özellikle orta ve uzun vadede tez metninde açıklanan çok olumlu sonuçları olacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my following study, the new approaches in risk management and internal control systems, which the importance has been increased due to developments in the world banking sector in late 1 990's, and the repercussions of these developments in Turkish banking sector has been examined. Regarding the risk management notion, the most important development for the Turkish Banking system has occurred with the issuance of 'Regulation on Bank's Internal Control and Risk Management Systems ' by the Banking Regulation and Supervision Board as per the requirement of new Banking act of number 4389. The improvements which is the new legislation will bring to the Turkish Banking System constitutes the base of the study. First of all, the new legislation has been examined with its new implementations, applications the possible results and possible defects and implementation difficulties, and the solutions to these defects has been examined. The results has been evaluated by a case study on Tekstil Bankası A.Ş and the possible anticipations on the new legislation in banking system is examined on The bank. For this research, observation method, analysis of the Bank's balance sheet, the information on the Bank's web site, and the meeting notes of the internal control and risk management staff of the bank has been used. The said legislation, although to its implementation difficulties and to the some missing points, will bring positive results to Turkish Banking sector in medium and long term as explained in my study. IV