Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların klinik tedavi öncesi ve sonrası psikolojik davranış değişikliklerinin psikolojik testlerle incelenmesi
Study with psychological tests of the children who hawe lack of attention deficit hyperactivity disorders and changes in their attitudes prior to and after the psychological treatment and techniques
  1. Tez No: 125156
  2. Yazar: SİBEL SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CANTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konmuş ilkokul çağındaki çocukların tedavi öncesi ve sonrası klinikte uyguladığımız testler uygulanarak tedavinin işlevselliği araştırılmıştır. Demeklerin ve ailelerinin bazı sosyal ve demografik özelliklerine de bakılmıştır. DSM IV kriterlerine göre Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış 30 klinik hastasına WISC-R, Bender Görsel Motor Algı Testi ve Silik Nörolojik Belirtiler uygulanmıştır. İlaç kullanımı, aile danışmanlığı ve okul danışmanlığından oluşan birleşik tedavi 6 ay sürdükten sonra tedaviye başlamadan yaptığımız testler tekrar edilmiş ve istatistiksel olarak tedavinin anlamlı olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma sonuçları teorik beklentilerimizin ışığında tartışılmıştır. Sonuçlar büyük ölçüde, DEHB tedavisinde kullanılan birleşik tedavinin anlamlı olduğunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a research was carried on to estimate the functionality of the psychological therapy and the medical treatment on a 30 students that have been diagnosed as Attention Deficit/Hyperactivity Disorders prior to and after the medical treatment and psychological therapy. The diagnosed based on DSM IV entertain the WISC-R, Bender Visual Motor Perception Tests and Neurological Symptoms Test and re-test prosedures were used in the study; the interval was about 6 moruths in between. Psychological test prosedures carried with medical treatment simultaneously along with family and school consultation as well. Initial test results were compared statistically with the re-test results. The differences between the test and re-test findings were interpreted according to medical treatment and psychological techniques.