Alman seyehat edebiyatında yabancı ile karşılaşma
Confroting the stranger in the German travel literature
  1. Tez No: 125154
  2. Yazar: ŞENSEL ZIRHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KURUYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ Yabancıyla karşılaşma konusunu, öteki ile karşılaşma temelinde ve yabancı ve ötekine bakış temelinde geliştirilmiş kuramlar çerçevesinde, iki Alman yazarın seyahat notlarında inceleyen bu çalışmada Johann Wolfgang von Goethe'nin İtalya Seyahati adlı eserinde İtalya'ya yolculuğu, farklı bir doğa ile karşılaşması ve sanat yaşantısı; yabancı deneyimi, yabancılık duygusunun sorgulanması, yabancıyla ilgili önyargılar ve yabancının algılanmasında ben-merkezci yaklaşım konuları temelinde incelenmiştir. Günter Grass'ın Hindistan seyahatini anlatan Zunge Zeigen ve Kafadan Doğumlar adlı biri gerçek seyahat notları diğeri kurmaca olan iki eserinde ise, Grass'ın yabancıya yaklaşımı, yabancı deneyimi ve yabancıya uyum sağlama konuları incelenmiştir. Bu eserlerde genel olarak yabancıya ben-merkezci veya Avrupa-merkezci yaklaşım biçimleri sunulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT In this study which examines the topic of meeting a stranger in the voyage notes of two German writers, on the basis of meeting the other one and in the framework of theories developed on the basis of viewing a stranger and the other one, the voyage to Italy of Johann Wolfgang von Goethe in his work The Voyage to Italy has been scrutinized on the basis of his meeting with a different nature and his art life, his experience of a stranger, the questioning of the feeling of unfamiliarity, the prejudices about a stranger and ego-centric approach in the perception of a stranger. The topics of approaching a stranger, the experience of the unfamiliar and harmony with a stranger by Gunter Grass are treated in his works Zunge Zeigen and Kopfgeburten (Head Births), both depicting his voyage to India and one based on real voyage notes and the other on fiction. The ego-centric or European centric approaching types to a stranger in these works has been treated and presented in general. in
Özet (Çeviri)