İstanbul'da Sultançiftliği ve Alemdar örneğinde yapısal değişim
Constructual changes in İstanbul with special reference to Sultançiftliği and Alemdar
  1. Tez No: 125158
  2. Yazar: FATMA EKŞİ ÇIRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
öz Çalışma sahası içine giren Sultançiftliği ve Alemdar beldeleri 1987 yılına kadar Üsküdar İlçesine bağlı köy statüsündeyken 1 994 yılından sonra Ümraniye İlçesine bağlı belde belediyesi olmuşlardır. Sultançiftliği ve Alemdar beldelerinin bu statüyü almasında; İstanbul'un sürekli aldığı iç göçlerle büyümesi, ulaşım ağının gelişmesiyle yeni kurulan veya önceleri köy statüsünde olan yerleşme sahalarının da bu göçlerden etkilenerek ekonomik etkinliklerdeki değişim etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu değişim ve gelişmeler belli bir plan dahilinde gerçekleşmediği için diğer örneklerde olduğu gibi sanayi tesisleri ve ticarethanelerle yerleşmelerin iç içe girdiği, çarpık yerleşme alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu beldelerin geniş alanlı İSKİ su toplama havzası içinde yer almaları, buraları sanayi ve yerleşme açısından daha dikkat çekici hale getirmektedir. Çalışma sahasının büyük bir kısmı orman alanı olması, orman tahrip edilmesi ile sahalarının gelişimi diğer önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sultançiftliği and Alemdar which are in the scope of this work were in the status of villiages belong to Üsküdar until 1987 and after 1994 they became manicipalities belong to the province of Ümraniye. The growth of Istanbul by the reason of domestic immigration, the modifications of economic activities due to the effects of domestic immigration on the new established residence areas through the developments of transportation or the areas that were previously in the status of villiages are the reasons for having the new status of Sultançifliği and Alemdar. All those developments and modifications were not realised in a plan manner, for that reason as it was seen in the other examples industrial including commercial areas mixed with redidence areas and we confronted a confusing appearance. These places are located in the water covered areas of ISKI, because of this situation these places have taken much more attention for industrial activities and for residence purposes. The most part of these places is forest and in order to extend the living areas the forest is under the danger of desroy. n